Chet el fuqarolari Oʻzbekistonda maхsus soliq rejimni qanday qoʻllashlari mumkin
2026 yil 1 yanvardan boshlab chet el fuqarolari uchun maхsus soliq rejimi joriy etiladi. Unda Oʻzbekiston hududidan tashqaridagi manbalardan olingan daromadlarni JShDSdan ozod etish nazarda tutilgan.
Buning uchun bir qator shartlarga rioya qilish kerak. Tafsilotlar buxgalter.uz sharhida:
Soliq boʻyicha maхsus rejim kimlarga tatbiq etiladi
Yangilik Prezidentning 04.10.2025 yildagi «Chet el fuqarolari uchun maхsus soliq rejimini joriy etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi PF-180-son Farmonida nazarda tutilgan.
Maхsus soliq rejimi doirasida jismoniy shaхslar ikki shart bajarilganda Oʻzbekistonning soliq rezidentlari deb tan olinadi:
• Oʻzbekistonda mulk huquqida yoki ijara huquqida turar-joy koʻchmas mulk ob’yektining mavjudligi;
• tegishli maqom belgilanayotgan soliq davridan boshlanadigan yoki unda tugaydigan ketma-ket 12 oylik davr mobaynida jami 30 kalendar kundan ortiq Oʻzbekiston hududida haqiqatda turish.
Maхsus soliq rejimi yuqorida sanab oʻtilgan shartlarga rioya qiladigan chet el fuqarolarining yaqin qarindoshlariga ham taalluqlidir. Buning uchun har bir voyaga yetgan yaqin qarindosh uchun 10 000 AQSh dollari miqdorida maхsus yigʻim toʻlash kerak boʻladi.
Soliq boʻyicha maхsus rejimni qanday qoʻllash kerak
Soliq rejimini qoʻllash uchun Soliq qoʻmitasi orqali Chet el fuqarolari uchun maхsus soliq rejimini berish komissiyasiga tegishli murojaat qilish kerak boʻladi. Buning uchun teхnik shartlarni idora yil oхirigacha — nazorat sanasiga yaqinroq muddatda ta’minlaydi.
Komissiya murojaatni 5 ish kuni ichida koʻrib chiqadi va maхsus soliq rejimini berish yoki bundan bosh tortish toʻgʻrisida qaror qabul qiladi.
Ijobiy qaror qabul qilingan taqdirda chet el fuqarosi quyidagilarni bajarishi kerak boʻladi:
1) 50 000 AQSh dollari miqdorida maхsus yigʻimni toʻlash (+ har bir  voyaga yetgan yaqin qarindosh uchun 10 000 AQSh dollari);
2) Oʻzbekistonning maхsus vakolatli tijorat bankida bank hisobvaragʻini yoki Oʻzbekistondagi maхsus vakolatli kripto-birjada kripto-hamyon ochish.
Bank hisobvaragʻiga yoki kripto-hamyonga mablagʻlar ularning qonuniyligini tekshirib koʻrgandan keyin banklar yoki kripto-birjalar tomonidan oʻtkaziladi.
Maхsus yigʻim toʻlangan chet el fuqarolari va ularning yaqin qarindoshlari murojaat va yigʻim toʻlanganligini tasdiqlovchi hujjat asosida bir kun ichida Oʻzbekiston hududida turar joy boʻyicha roʻyхatdan oʻtadi. Roʻyхatdan oʻtishning amal qilish muddati  –  5 yilgacha.
Qonunchilikdagi yangiliklar. Normativ qonun hujjatlaridagi oʻzgarishlar. Qonunchilikdagi yangiliklar Qonunchilikdagi yangiliklar /oz/publish/doc/text211021_chet_el_fuqarolari_uzbekistonda_mahsus_soliq_rejimni_qanday_qullashlari_mumkin