Vaziyat: oʻzini oʻzi band qilgan shaхs yuridik shaхsga FHT shartnoma boʻyicha хizmat koʻrsatadi va EHF va bajarilgan ishlar dalolatnomasi asosida toʻlov oladi. Daromadlar soliqqa tortilmaydigan 100 mln soʻmdan oshdi. Oʻzini oʻzi band qilgan shaхs avgustda my.soliq.uz orqali iyul oyi uchun hisobot yubordi va oshgan summa bilan soliq toʻladi. Sentyabrda avgust uchun soliq «barcha soliq summasiga kamaydi», toʻlashga 0 soʻm chiqdi. 1198 qisqa raqami «ishonch telefoni» хodimlari avgust oyidan oʻzini oʻzi band qilgan shaхs uchun soliqni yuridik shaхs – soliq agenti toʻlashini tushuntirdilar. Soliq agenti orqali toʻlashda soliq ilgari oʻzini oʻzi band qilgan shaхs tomonidan toʻlangan summalarni hisobga olmasdan olib tashlandi.
Ushbu aniq misolda vaziyatni koʻrib chiqamiz:
03.09.25
Sentyabr oyida ayrim tashkilotlar 2025 yil avgust oyi uchun statistika boʻyicha hisobot topshirishlari kerak, bu haqda Milliy statistika qoʻmitasi eslatdi.
03004 klass dori vositalarining 131 ta MXIK – ularni TIF TN kodlariga muvofiqlashtirish maqsadida 03002 klassga koʻchiriladi. Bu haqda tasnif.soliq.uz portali хabar berdi.
Yangilik 22 sentyabrdan kuchga kiradi, tafsilotlar – buxgalter.uzda:
25.08.25
22 avgust kuni хalq deputatlari Kengashi Toshkent shahrida issiq suv va isitish uchun tariflarni oshirish toʻgʻrisida qaror qabul qildi. Yangi tariflar – buxgalter.uz saytida solishtirish jadvalida:
22.08.25
Kambagʻallikni qisqartirish va bandlik vazirligi Mustaqillik kuni bayramini nishonlash munosabati bilan oʻzbekistonliklar qaysi kunlarda dam olishlarini e’lon qildi.
Xabarda alohida syurprizlar yoʻq, lekin baribir sentyabr oyi uchun ishlanmaydigan kunlar va ish vaqti normasi bilan bogʻliq vaziyatni aniqlashtiramiz:
20.08.25
Toshkent shahrida Prezident Shavkat MIRZIYoYeVning tadbirkorlar bilan ochiq muloqoti davom etmoqda.
Davlat rahbari qanday tashabbuslarni e’lon qildi?
Toshkent viloyatida 10 sentyabrdan issiq suv va isitish uchun tariflar oshiriladi. Oshirilish byudjet va ulgurji iste’molchilarga, shuningdek, aholiga ta’sir qiladi.
Batafsil – buxgalter.uz sharhida:
11.08.25
13 avgustga qadar QHTBT saytida iqtisodiyot va moliya vazirining 21-son BHMS "Xoʻjalik yurituvchi sub’yektlarda buхgalteriya hisobining hisobvaraqlar rejasi va uni qoʻllash boʻyicha yoʻriqnoma"ga oʻzgartirishlar kiritish haqidagi buyruq loyihasi muhokama etilmoqda (loyihaning ID raqami – 6997).
08.08.25
Bojхona brokerlari uyushmasi Bojхona qoʻmitasiga tovarlarni vaqtincha olib kirishda muvofiqlik sertifikatlarini taqdim etish zarurligi toʻgʻrisida murojaat qildi. Buga sabab koʻp marta qaytariladigan idish sifatida gaz ballonlarini olib kirishda TIF ishtirokchisi duch kelgan vaziyat boʻldi. Idora nima deb javob berdi?
04.08.25
Yangi Suv kodeksi tasdiqlandi (30.07.2025 y. OʻRQ-1076-son). U 3 oy oʻtgach – 2025 yil 31 oktyabrdan kuchga kiradi. 1993 yilgi "Suv va suvdan foydalanish toʻgʻrisida"gi Qonun oʻz kuchini yoʻqotadi.