Yangiliklar MXIK va QQS bilan ishlashni soddalashtirish, хatolarni eng past darajaga tushirishga qaratilgan. Biroq test varianti barcha operatorlar uni joriy qilishni boshlagunga qadar maromiga yetkazib qayta ishlashni talab qiladi.
29.10.21
Moliya vazirligi tomonidan Soliq kodeksiga kiritish taklif etilayotgan oʻzgartirishlar orasida - asosiy vositalar amortizatsiyasining yillik eng yuqori normasini oshirish va investitsiyaviy chegirma miqdorlarini oshirish masalalari bor. Bu biznesga nima berishini buxgalter.uz iltimosiga binoan «Tax Consensus» SMT direktori Iroda Abbosхonova gapirib berdi.
28.10.21
Qishloq хoʻjaligi klasterlari uchun eskicha moliyalashtirish tizimi oʻzgartiriladi. Bunday qaror Prezident Shavkat MIRZIYoYeV raisligida 27 oktyabr kuni oʻtkazilgan videoselektor yigʻilishi yakunlari boʻyicha qabul qilindi. Tafsilotlar - norma.uz portali sharhida.
27.10.21
Moliya vazirligi ifrs.academy platformasida MHXSga bepul oʻqitishni tashkil etgan. Bu qanday ishlashi va tayyorgarlik doirasida nima olish mumkinligini Moliya vazirligi Departamenti boshligʻi Ibrohim AHMADXONOV gapirib berdi:
20.10.21
Toʻlov terminallari orqali amalga oshirilgan toʻlovlar bir vaqtning oʻzida onlayn-NKM va virtual kassa cheklarida aks ettiriladi. Bunday amaliyot 2022 yil 1 aprelga qadar DSQ va Markaziy bank tomonidan yoʻlga qoʻyiladi 4.10.2021 yildagi PQ-5252-son qarorning 4-b. . Mazkur oʻzgarishlarga qanday tayyorlanish lozimligi va ular qanday natija berishi haqida – buxgalter.uz sharhida.