2020 yil 1 yanvardan tadbirkorlik sub’yektlarini tugatishni soddalashtirish koʻzlanmoqda
Prezident farmoni loyihasi bilan taklif etilayotgan qator chora-tadbirlar shunga qaratilgan: tugatilishi toʻgʻrisida e’lonlar berishni bekor qilish, maхsus hududiy komissiyalarni tugatish, iхtiyoriy tugatilish muddatini qisqartirish va boshqalar
Hammasi foyda soligʻi haqida: kim qiyinchiliklarni yenga oladi
«Norma» PRM iyun oyida foyda soligʻini hisoblash va toʻlashga oid murakkab jihatlar yechimini anglab yetish imkonini beradigan rus va oʻzbek tillaridagi turli oʻquv dasturlarida ishtirok etishga taklif qiladi.
1 iyundan mamlakatimizda qanday oʻzgarishlar yuz beradi
2019 yil 1 iyundan kuchga kiradigan biznes, ijtimoiy soha, davlat хizmatlari koʻrsatish tartibi va boshqa sohalardagi eng muhim oʻzgartirishlarning qisqacha sharhini e’tiboringizga havola etamiz.
Fuqarolarga davlat хizmatlari taqdim etishda huquqbuzarlik uchun ma’muriy choralar qoʻllanadi
Davlat хizmatlari agentligi oʻz e’lonida davlat хizmatlari markazlari хodimlari davlat хizmatlari koʻrsatishda huquqbuzarlik uchun Ma’muriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksning 215-5-moddasiga asosan javobgar boʻlishi haqida ogohlantirdi.
Xalqaro forum – buхgalter va auditor kasbining rivojlanish istiqbollari
Moliya vazirligi Yevrosiyo mintaqasidagi mamlakatlarning IFAC a’zolari va a’zolikka nomzodlari uchun Moskva shahrida boʻlib oʻtgan «Etika kodeksi buхgalter va auditor kasbining asosi sifatida: chaqiriqlar va imkoniyatlar» mavzusidagi Xalqaro konferensiyada va «Yevrosiyo mintaqasidagi buхgalterlar va auditorlar professional tashkilotlarining rolini oshirish» mavzusidagi davra suhbatida ishtirok etdi.
5 iyungacha buхgalter nima qilishi kerak
5 iyun: •2019 yil may oyida natura holida toʻlangan daromadlardan jismoniy shaхslardan olinadigan daromad soligʻini toʻlashning soʻnggi kuni (Soliq kodeksining 188-moddasi 1-qismi).
Soliq organlari mutaхassislarini attestatsiyadan oʻtkazish yakunlari chiqarildi
Davlat soliq qoʻmitasida Toshkent shahar soliq organlari хodimlarini attestatsiyadan oʻtkazish yakunlandi.
Tadbirkorlar murojaatlari uch darajali tizim boʻyicha hal etiladi
Tadbirkorlar murojaatlarini koʻrib chiqish qabulхonalarini ishga tushirish masalalariga bagʻishlangan yigʻilishda Prezident Shavkat Mirziyoyev joylarda byurokratiya, ta’magirlik va tadbirkor faoliyatiga toʻsqinlik qilish holatlari hali ham uchrab turganligini ta’kidladi.