Молия вазирлиги "Солиқ сиёсатининг 2021 йилга мўлжалланган асосий йўналишларини қабул қилиш муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида"ги Қонун лойиҳасига пресс-релизни эълон қилди. Батафсил – buxgalter.uz шарҳида.
Солиқ ставкалари
Вазирлар Маҳкамаси 20.11.2020 йилдаги «Солиқ маъмурчилигини янада такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги 736-сон қарорни қабул қилди. Бошқа ҳужжатлар қаторида у билан Солиқ мониторингини ўтказиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди. Батафсил – norma.uz шарҳида:
Вазирлар Маҳкамаси 20.11.2020 йилдаги «Айрим турдаги маҳсулотларни мажбурий рақамли маркировкалаш тизимини жорий этиш тўғрисида»ги 737-сон қарорни қабул қилди. 2020 йил 1 декабрга қадар "Asl belgisi" маҳсулотларни маркировкалаш ва кузатиб бориш миллий ахборот тизими (МАТ) ишга туширилиши керак. Батафсил – norma.uz шарҳида.
ҚҲТБТда Президентнинг “Ўрта корхоналарни рағбатлантириш механизмларини жорий этиш ва уларни қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори лойиҳаси жойлаштирилган. Ҳужжат кичик, ўрта ва йирик бизнес жумласига киритиш мезонларини аниқлаштиради:
ҚҲТБТ порталида Вазирлар Маҳкамасининг “Фаолиятни бошлаш ёки тугатиш учун ваколатли органни хабардор этиш тартиби тўғрисидаги ягона низомни тасдиқлаш ҳақида”ги қарори лойиҳаси муҳокама учун жойлаштирилган. Ҳужжатни 2021 йил 1 январдан бошлаб амалга татбиқ этиш режалаштирилмоқда.
Батафсил – norma.uz мухбири Лола АБДУАЗИМОВАнинг шарҳида:
Вазирлар Маҳкамаси 9.11.2020 йилдаги “Божхона йиғимлари ставкаларини тасдиқлаш тўғрисида” 700-сон қарорни қабул қилди. Ҳужжат 2021 йил 1 январдан кучга киради. Батафсил - norma.uz портали шарҳида.
Президент томонидан Солиқ кодексига ва айрим қонун ҳужжатларига киритиладиган тузатишлар тўплами имзоланди. Батафсил - «Норма»нинг юридик масалалар бўйича эксперти Олег ЗАМАНОВнинг шарҳида:
Божхона юк декларациясини тўлдириш тартиби тўғрисидаги йўриқномага ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди. Тузатишлар 3 ой ўтгач кучга киради. Батафсил – “Норма”нинг юридик масалалар бўйича эксперти Олег ЗАМАНОВнинг шарҳида:
Божхона чегарасидан олиб ўтилаётган автотранспорт воситаларини божхона расмийлаштирувидан ўтказиш тартиби тўғрисидаги низомга вақтинча сақлаш учун божхона йиғими тўлашга тааллуқли тузатишлар киритилди. Батафсил – norma.uz портали шарҳида.
Ташқи иқтисодий фаолият, туризм ва қурилиш соҳаларида фаолият юритувчи тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш ҳамда автотранспорт воситалари паркини янгилаш учун шарт-шароитлар яратиш мақсадида қатор транспорт воситалари 2022 йил 31 декабрга қадар утилизация йиғимини тўлашдан озод қилинди. Бу Вазирлар Маҳкамасининг 29.10.2020 йилдаги “Коронавирус пандемияси даврида ташқи иқтисодий фаолият, туризм ва қурилиш соҳаларини қўллаб-қувватлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” 665-сон қарорида назарда тутилган. Батафсил – norma.uz портали шарҳида.