Вазирлар Маҳкамасининг 22.08.2022 йилдаги 471-сон қарори билан Ҳисобварақ-фактураларнинг шакллари ҳамда уларни тўлдириш, тақдим этиш ва қабул қилиш тартиби тўғрисидаги низомга (14.08.2020 йилдаги 489-сон ВМҚга 2-илова) ўзгартиришлар киритилди.
“Институт Кореянинг илмий-тадқиқот институти билан қўшма илмий грантни бажаришга доир шартнома тузди. Бунда халқаро ва чет эл ташкилотлари ва фондлари ҳамда илмий-техника ҳамкорлиги бўйича халқаро битимлар грантлари доирасида чет элдан олиб келинадиган пул маблағлари ва асбоб-ускуналар бўйича имтиёзларни қўллаш юзасидан хулоса олди.
Институт муайян ходимларга грант маблағларидан иш ҳақи тўлади. Халқаро грантни амалга оширишда қандай солиқ ва божхона имтиёзлари қўлланилади: ЖШДС, ижтимоий солиқ, божхона божи?”.
Саволга “Норма” эксперти Ольга БУСАРОВА жавоб берди:
2022 йил 1 январдан бошлаб тадбиркорлик субъектлари томонидан солиқ ҳисоботини белгиланган муддатларда тақдим этмаганлик учун молиявий санкциялар бекор қилинган (07.09.2021 йилдаги ПФ-6307-сон Фармон 1-б.). Бироқ тадбиркорларга барибир жарима солишади. Вазиятни ДСҚда тушунтиришди:
ДСҚ текширувдан олдинги таҳлил ёки камерал солиқ текшируви чоғида солиқ ҳисоботида камчиликлар аниқланган тақдирда аниқлаштирилган солиқ ҳисоботини қайси муддатларда тақдим этиш, шунингдек сиз солиқ органлари хулосасига қўшилмасангиз, нима қилиш кераклигини тушунтирди. Buxgalter.uz тафсилотларни аниқлаштирди.
“Икки йил олдин бизнинг корхонамиз қайта ташкил этилган. Янги ягона таъсисчи – юридик шахс бизнинг МЧЖ устав фондига асосий восита билан бадал қўшди. Асосий восита шу вақт мобайнида бевосита белгиланган мақсадига биноан фойдаланилди ва иқтисодий фойда келтирди. Эскириш ҳисобладик ва қайта баҳолашни амалга оширдик. Бу йил суд қарори билан унинг таъсисчилиги ноқонуний деб топилди ва бекор қилинди. Энди таъсисчи УФдаги ўз бадалини олиб кетмоқчи. 1. Агар битим ҳақиқий эмас деб топилган бўлса, бизда ҚҚС солинадиган айланма юзага келадими? 2. АВнинг чиқиб кетиши ва УФнинг камайтирилишида қандай бухгалтерия ўтказмалари амалга оширилади?”.
Вазиятни “Норма” эксперти Ольга БУСАРОВА тушунтирди:
22 август куни тадбиркорлар билан очиқ мулоқот чоғида мамлакатимиз Президенти томонидан хусусий бизнес учун бешта йўналиш бўйича бир қатор имтиёз ва преференциялар эълон қилинди. Айнан нималар ваъда қилинди?
“Табиий газни ташиш учун газ турбинаси агрегатларидан фойдаланилади, уларнинг таркибига газ турбинаси двигателлари киради. Уларни капитал таъмирлаш харажатлари – анчагина юқори. Бунда фақат жисмонан ва маънан эскирган деталлар ва узеллар алмаштирилди. Бошқа қўшимча жиҳозлаш, реконструкция қилиш, модернизация қилиш ва технологик жиҳатдан қайта жиҳозлаш ишлари бажарилмади. Таъмирлаш натижасида ҳисобга олиш объектининг фаолият юритишининг дастлаб қабул қилинган меъёрий кўрсаткичлари ўзгармади. Биз капитал таъмирлаш харажатларини қандай ҳисобга олишимиз керак? Уларни ишлаб чиқариш харажатларига киритамизми ёки объектнинг бошланғич қийматини оширишга олиб борамизми?”.
Саволга buxgalter.uz илтимосига биноан Молия вазирлигининг Солиқ-божхона сиёсати ва даромадларни прогнозлаштириш департаменти директори Иродахон АББОСХОНОВА жавоб берди:
2022 йилнинг 23 августига қадар жорий йилнинг ўтган даври учун онлайн-НКМ чекларига тузатиш киритиш мумкин. Истисно – харид суммасининг 1%и миқдорида кешбэк тўланган чеклар. Buxgalter.uz тафсилотларни аниқлаштирди.
“Маркетплейслар тобора оммалашиб бормоқда. Шу сабабли, 2022 йил 18 августда бўлиб ўтган вебинар жуда долзарб мавзуга бағишланди.
Buxgalter.uz илтимосига биноан ушбу вебинар маърузачиси – солиқ маслаҳатчиси Гулнора ЭРГАШЕВА ўз фикри билан ўртоқлашди ва турли етказиб берувчилар товарлари ва хизматлари сотиладиган интернет-майдон очмоқчи бўлганларни қандай солиқ хавфлари кутаётганлигини тушунтирди”.
“Норезидет-корхона резидент-корхонага интернетдаги ўқув платформасидан фойдаланиш имкониятини тақдим этган ҳолда таълим хизматлари кўрсатди. Резидент-корхона, даромад тўлаш манбаи сифатида, норезидентнинг таълим хизматлари кўрсатишдан олинган даромадидан солиқ ушлаб қолиши керакми?”.
Саволга buxgalter.uz илтимосига биноан ДСҚ Солиқ солиш методологияси департаменти бош мутахассиси Раъно АЛИШАЕВА жавоб берди: