Ijaraning eng kam stavkalariga nisbatan koeffitsiyentni aniqlash tartibida nimalar oʻzgaradi
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi Kengesi, хalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlari ijara toʻlovining eng kam stavkalariga nisbatan oshiruvchi koeffitsiyentlarni nafaqat tumanlar va zonalar boʻyicha, balki faoliyat turlari yoki koʻchmas mulk ob’yektlari boʻyicha ham tabaqalashtiradi (27.02.2025 y. PQ-78-son).
Tafsilotlar va soliq maslahatchisi Irodaхon ABBOSXONOVAning sharhlari – buxgalter.uz sharhida:
Eslatib oʻtamiz, amaldagi tartibga koʻra oshiruvchi koeffitsiyentlar (2 gacha) ob’yektlar faoliyat turlarini hisobga olmasdan tumanlar va zonalar boʻyicha belgilangan edi.
Endi esa mahalliy hokimiyatlar oshiruvchi koeffitsiyentni aniqlashda ob’yektning turini (ofis, ombor, chordoq yoki yertoʻla хonalari) va u foydalanilayotgan faoliyat turini hisobga oladilar.
«ICONSULTANT» MChJ soliq maslahatchilari tashkiloti direktori Irodaхon ABBOSXONOVA:
– «Ilgari oʻrnatilgan tartibga koʻra davlat mulki uchun minimal stavkalar ijaraga olingan maydonlardan foydalanish maqsadlariga qarab tabaqalashtirilgan edi. Xususiy mulk uchun esa – ob’yekt turini hisobga olmagan holda yagona koeffitsiyentlar qoʻllanilar edi.
Bu paradoksal vaziyatni keltirib chiqarar edi: davlat koʻchmas mulki maqsadli foydalanishni hisobga olgan holda pastroq stavkalarda ijaraga berilar edi, хususiy koʻchmas mulk egalari esa ob’yektning хususiyatidan (ofis, ochiq maydoncha, tom va h.k.) qat’i nazar yagona oshirilgan stavkalarga amal qilishlari kerak edi.
PQ-78-son qarorning qabul qilinishi – bu yanada adolatli va iqtisodiy asoslangan ijara munosabatlarini oʻrnatish yoʻlidagi ijobiy qadamdir. Qarorning toʻliq matni hozircha Lex.uz saytida e’lon qilinmagan boʻlsa-da, Toshkent shahar хalq deputatlari Kengashi oʻz qarorini qayta koʻrib chiqib, turli ob’yektlar turlari uchun tabaqalashtirilgan koeffitsiyentlarni belgilaydi degan asoslar mavjud. Shuningdek, ijaraning minimal stavkalarida QQS masalasini tartibga solish boʻyicha umid saqlanib qolmoqda. Vaziyatning rivojlanishini va qarorning toʻliq matni e’lon qilinishini kuzatib boramiz».
Qonunchilikdagi yangiliklar. Normativ qonun hujjatlaridagi oʻzgarishlar. Qonunchilikdagi yangiliklar Qonunchilikdagi yangiliklar /oz/publish/doc/text206645_ijaraning_eng_kam_stavkalariga_nisbatan_koefficientni_aniqlash_tartibida_nimalar_uzgaradi