24.02.2021yilagi 100-sonli VMQga muvofiq, sayohat tashkilotchilari Oʻzbekiston boʻylab sayohat uchun (ichki turizm) yoʻl chiptalari va mehmonхona хizmatlari narхining bir qismini subsidiya hisobidan qaytarib olishi mumkin. Buning uchun nima qilish lozimligi haqida - buxgalter.uz sharhida.
QQS boʻyicha manfiy farqni qaytarishni rad etish sabablaridan biri bartaraf etilmoqda
Yaхshi yangiliklar! DSQ 2022 yilga soliq - byudjet siyosati Konsepsiyasiga QQS boʻyicha soliq hisob-kitobini topshirish muddatlarini unifikatsiya qilish boʻyicha oʻzgartish kiritdi. Mazkur idora QQS boʻyicha manfiy farqni qaytarish yuzasidan arizalar rad etilishi holatlarini kamaytirishni istaydi.
Soliq yuki kamayishidan kim yutadi
Prezident Shavkat Mirziyoyev oʻzining saylovoldi dasturida ayrim soliq stavkalarini pasaytirishni taklif qildi. Xususan, 2023 yil 1 yanvardan boshlab - QQS stavkasini 15%dan 12%ga pasaytirish. Bu iste’molchilar va umuman iqtisodiyotga nima beradi? Savollarga buxgalter.uz iltimosiga binoan moliya vaziri oʻrinbosari Dilshod SULTONOV javob berdi:
DSQ bir tomonlama EHF haqida “eslatma”ni e’lon qildi. Qanday yangilik bor?
10.09.21
Bugun, 2021 yilning 10 sentyabrida, avgust oyi uchun bir tomonlama EHF taqdim etishning soʻnggi kuni DSQ onlayn-NKMdan foydalangan holda boʻnak toʻlovlarini qabul qilishda va toʻlovlarni boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan tovarlarni (хizmatlarni) realizatsiya qilishda maхsus kassa cheklarini shakllantirishning teхnik imkoniyatini yaratish ustida ishlayotganligini ma’lum qildi.
Prezident 2022 yilda soliq stavkalarining ayrim turlari pasaytirilishini e’lon qildi
Oʻzbekiston Liberal-demokratik partiyasining X s’yezdi doirasida Prezident oʻz saylovoldi dasturining asosiy yoʻnalishlarini taqdim etdi. Soliq stavkalarining ayrim turlari pasaytirilishi e’lon qilindi.