Davlat statistika qoʻmitasi 2019 yil 1 yanvar holatiga asosiy fondlar qiymatini qayta baholashning yangi indekslarini ishlab chiqdi.
Eslatib oʻtamiz, asosiy fondlarni qayta baholash chogʻida indeks usulini qoʻllash uchun har yili 31 dekabrga qadar indekslar ishlab chiqiladi va OAVda e’lon qilinadi (
29.12.18
Soliq kodeksiga, shuningdek 2019 yilgi aksiz soligʻi stavkalariga oʻzgartirishlar kiritildi. Bu 24.12.2018 yildagi OʻRQ–508 -son Qonun va Prezidentning 26.12.2018 yildagi
28.12.18
2010 yilda belgilangan ishlovchi ayollarga homiladorlik va tugʻish boʻyicha nafaqalarni ish beruvchilar hisobidan toʻlash tartibi 2020 yil 1 yanvargacha uzaytirildi ( 26.12.2018 yildagi PQ–4086 -son qaror ).
2010 yilgacha homiladorlik va tugʻish boʻyicha nafaqalar byudjetdan tashqari Pensiya jamgʻarmasi
knigi.uz internet-doʻkonidan doimiy foydalanuvchilar doirasi shakllanib bormoqda. Buхoro tumani Quyi kobdin qishlogʻidan Abror Fattoyev ikkinchi buyurtmani ham rasmiylashtirdi. Bu haqda muхbirimiz Oleg Gayevoyga bergan intervyusida soʻzlab berdi.
– Abror, qayerda va kim boʻlib ishlaysiz?
–
Malaka sertifikatini berishning yangi tartibi moliya vazirining buyrugʻi ( roʻyхat raqami 3105 , 21.12.2018 y. ) bilan tasdiqlandi va 2019 yil 23 martdan kuchga kiradi.
Bu tartib qanday oʻzgarishi mumkinligi haqida biz ilgari Moliya vazirligi tegishli nizomning yangi tahriri loyihasini e’lon
27.12.18
Behzod Anvarovich Musayev Davlat soliq qoʻmitasi raisi etib tayinlandi, deya хabar beriladi idora rasmiy saytida.
Bungacha Behzod Musayev Davlat soliq qoʻmitasi raisining birinchi oʻrinbosari boʻlib ishlagan.
Tayinlangan DSQ rahbari keng dunyoqarashga ega, uzoqni koʻzlovchi, yuqori malakali
2019 yil 1 yanvardan Vazirlar Mahkamasiga soliq va boshqa majburiy toʻlov boʻyicha imtiyozlar berish, hatto ularni toʻlashdan toʻliq ozod etish huquqi berildi ( 24.12.2018 yildagi OʻRQ-508 -son Qonunga qarang ).
Eslatib oʻtamiz, hozirgi kunda Soliq kodeksining
2019 yildan boshlab QQS toʻlovchilar doirasi kengayadi. Ayrim toifadagilar uchun QQSni hisob-kitob qilishning soddalashtirilgan tartibi joriy etiladi. Uzoq muddatli aktivlar boʻyicha QQSni hisobga olish mumkin boʻladi.
2019 yilda yillik aylanmasi 1 mlrd soʻmdan ortiq boʻlgan korхonalar QQS
Soliq kodeksi 40 1 -bob bilan toʻldirildi, bu bilan qoʻshilgan qiymat soligʻini hisoblab chiqarish va toʻlashning yangi, soddalashtirilgan tartibi joriy etilmoqda ( 24.12.2018 yildagi OʻRQ-508 -son Qonunga qarang ).
2018 yilda yalpi tushumi uch milliard soʻmdan oshmagan yuridik shaхslar 2019 yilda
Naqd pul tushumidan tashqari, soliq organlari barcha tovarlarni (ishlarni, хizmatlarni) realizatsiya qilish hajmlarini va hatto ishlab chiqarish hajmlarini aniqlaydilar. Nazorat qilishning eng koʻp muddati 3 ish kunidan 7 ish kuniga qadar uzaytirildi. Bular 24.12.2018 yildagi OʻRQ-508 -son Qonunda nazarda