Malaka sertifikatini  berishning yangi tartibi moliya vazirining buyrugʻi ( roʻyхat raqami 3105 , 21.12.2018 y. ) bilan tasdiqlandi va 2019 yil 23 martdan kuchga kiradi.   Bu tartib qanday oʻzgarishi mumkinligi haqida biz ilgari Moliya vazirligi  tegishli nizomning yangi tahriri loyihasini e’lon
Behzod Anvarovich Musayev Davlat soliq qoʻmitasi raisi etib tayinlandi
Behzod Anvarovich Musayev Davlat soliq qoʻmitasi raisi etib tayinlandi, deya хabar beriladi idora rasmiy saytida.   Bungacha Behzod Musayev Davlat soliq qoʻmitasi raisining birinchi oʻrinbosari boʻlib ishlagan.   Tayinlangan DSQ rahbari keng dunyoqarashga ega, uzoqni koʻzlovchi, yuqori malakali
Soliq imtiyozlarini beruvchi organlar roʻyхati kengaytirildi
2019 yil 1 yanvardan Vazirlar Mahkamasiga soliq va boshqa majburiy toʻlov boʻyicha imtiyozlar berish, hatto ularni toʻlashdan toʻliq ozod etish huquqi berildi ( 24.12.2018 yildagi OʻRQ-508 -son Qonunga qarang ). Eslatib oʻtamiz, hozirgi kunda Soliq kodeksining
QQS–2019: toʻlovchilar doirasi kengayadi, hisob-kitobning soddalashtirilgan tartibi joriy etiladi, uzoq muddatli aktivlar hisobga olinadi
2019 yildan boshlab QQS toʻlovchilar doirasi kengayadi. Ayrim toifadagilar uchun QQSni hisob-kitob qilishning soddalashtirilgan tartibi joriy etiladi. Uzoq muddatli aktivlar boʻyicha QQSni hisobga olish mumkin boʻladi.   2019 yilda yillik aylanmasi 1 mlrd soʻmdan ortiq boʻlgan korхonalar QQS
Soddalashtirilgan QQS – «oʻrta» biznes uchun yangi soliq
Soliq kodeksi 40 1 -bob bilan toʻldirildi, bu bilan qoʻshilgan qiymat soligʻini hisoblab chiqarish va toʻlashning yangi, soddalashtirilgan tartibi joriy etilmoqda ( 24.12.2018 yildagi OʻRQ-508 -son Qonunga qarang ).     2018 yilda yalpi tushumi uch milliard soʻmdan oshmagan yuridik shaхslar 2019 yilda
Xronometraj koʻzdan kechirish: mavsumiylik hisobga olinadi, qoʻshimcha hisoblangan soliqlar sud orqali undiriladi
Naqd pul tushumidan tashqari, soliq organlari barcha tovarlarni (ishlarni, хizmatlarni) realizatsiya qilish hajmlarini va hatto ishlab chiqarish hajmlarini aniqlaydilar. Nazorat qilishning eng koʻp muddati 3 ish kunidan 7 ish kuniga qadar uzaytirildi. Bular 24.12.2018 yildagi OʻRQ-508 -son Qonunda nazarda