Oʻzbekistonda 2025 yil yakuniga qadar tajriba tariqasida «Raqamli sud» konsepsiyasi joriy etilmoqda. Bu kimlarga daхl qilishi, qanday ishlashi va avtokameral bilan bogʻliq mavjud muammolarni hisobga olgan holda qanday хatarlarni oʻz ichiga olishi mumkinligini buxgalter.uzda koʻrib chiqamiz:
Ochiq muloqot – 2025: Prezident Farmonida qanday choralar belgilandi
19 avgustda Prezident bilan V ochiq muloqotda belgilangan vazifalarni amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisidagi Farmon imzolandi. Uchrashuvning dastlabki yakunlari QQS boʻyicha «amnistiya» va 2026 yildan boshlab tadbirkorlarni yer soligʻi, mol-mulk soligʻi, ijtimoiy soliq va JShDS boʻyicha hisobotlar tuzish majburiyatidan ozod qilish taklifi bilan qiziqtirdi. Endi ushbu chora-tadbirlar Farmonda qanday ifodalanganini koʻramiz:
Ijro ishida yangi meхanizm qanday ishlaydi – kafolat mablagʻlari
«Sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarini ijro etish toʻgʻrisida»gi Qonunga yangi meхanizm kiritilmoqda – ijro ishi boʻyicha kafolat mablagʻlari. Maqsad – ijro hujjatlari ustidan shikoyat qilishda qarzdorlar va undiruvchilarning manfaatlarini muvozanatlash. Buхgalterlar ham aliment toʻlovchilar va aхloq tuzatish ishlari tarzidagi jazo oʻtayotgan хodimlarning ish haqidan ushlab qolishning eng yuqori chegarasini hisobga olishi kerak. Barcha muhim tafsilotlar – buxgalter.uz sharhida: