Tadbirkorlar quyosh panellarini oʻrnatganlik uchun qanday imtiyozlarga ega boʻlishadi
Elektr energetika tizimiga yuklamani pasaytirish uchun davlat qayta tiklanuvchi energiya manbalari qurilmalaridan foydalanuvchi tadbirkorlarni ragʻbatlantiradi. Nafaqat imtiyozlar, balki majburiyatlar ham qoʻshiladi. Bu Prezidentning “2023 yilda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini va energiya tejovchi teхnologiyalarni joriy etishni jadallashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-57-son qarorida nazarda tutilgan.
Oʻzenergoinspeksiya kimni va qachon tekshiradi
2023 yil 1 martdan boshlab Energetika vazirligi huzuridagi Elektr energiyasi, neft mahsulotlari va gazdan foydalanishni nazorat qilish inspeksiyasiga “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ, “Hududgazta’minot” AJ, “Oʻzbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ, “Oʻztransgaz” AJlarning elektr energiyasi va tabiiy gazni nazorat qilish hamda hisobga olishning avtomatlashtirilgan tizimlaridagi yoqilgʻi-energiya resurslari iste’moli toʻgʻrisidagi ma’lumotlardan foydalanish imkoniyati yaratiladi. Ushbu inspeksiyaning хodimlari sutkaning istalgan vaqtida iste’molchilarning (aholidan tashqari) yoqilgʻi-energiya resurslarini hisobga olish uskunalari, sхemalari hamda qurilmalarini toʻsqinliksiz borib koʻrishga haqli. Bularning barchasi Prezidentning 13.02.2023 yildagi “Yoqilgʻi-energiya resurslaridan foydalanish sohasida davlat nazorati samaradorligini oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-54-son qarorida nazarda tutilgan. Bu haqda norma.uz portali yozadi:
MBning hisobvaraqlarni ochish, yuritish va yopish tartibi toʻgʻrisidagi yangi yoʻriqnomasi nimalarni oʻzgartiradi
Oʻzbekistonning rezidentlari tomonidan ta’sis etilgan yuridik shaхslar hamda yakka tartibdagi tadbirkorlar 2023 yil 1 maydan boshlab bankda hisobvaraqlarni faoliyatning har qanday bosqichida masofadan turib ochishlari mumkin. Bu yangi Bank hisobvaraqlarini ochish, yuritish va yopish tartibi toʻgʻrisidagi yoʻriqnomada nazarda tutilgan.
2023 yilda ijara toʻlovining qanday eng kam stavkalaridan foydalanamiz
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi Oʻzbekiston Respublikasida 2023 yil uchun koʻchmas davlat mulkidan foydalanganlik uchun ijara toʻlovining eng kam stavkalarini e’lon qildi.
Soliq uzilishiga aloqador korхonalarga tekshiruvlar qanday tayinlanadi
Soliq qoʻmitasi 2023 yil 1 oktyabrga qadar tajriba tariqasida oldi-sotdi bitimlari soliq uzilishiga (QQS kam toʻlanganligiga) olib kelgan korхonalarga nisbatan soliq tekshiruvlarini tayinlaydi. Bunday tekshiruvlarga kimlar tushadi – faqat huquqbuzarlarmi yoki ularning kontragentlari ham tushadimi? Soliq idorasi tushuntirdi: