2022 yil 26 sentyabr №06/04-01-02-32/3374 aхborot хabari Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi dori vositalarini ishlab chiqarish, importi va realizatsiyasini amalga oshiruvchi tadbirkorlik sub’yektlaridan murojaatlar kelib tushayotganligi munosabati bilan Soliq kodeksining 27-moddasiga asosan quyidagilarni tushuntiradi.
Ipoteka kreditlari boʻyicha JShDS imtiyozlaridan foydalanish
2023 yil 1 yanvardan boshlab bir soliq davrida ipoteka kreditlarini yoki ular boʻyicha hisoblangan foizlarni soʻndirish uchun yoʻnaltiriladigan JShDSga tortilmaydigan summa MHEKMning 80 baravarigacha oshirildi. Bu Prezidentning 2022 yil 22 sentyabrdagi “Ipoteka kreditidan foydalanishda aholiga qoʻshimcha qulayliklar yaratish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarorida nazarda tutilgan. Buxgalter.uz tafsilotlarni aniqlashtirdi:
Davlat idoralarining ma’lumotlar bazalaridan foydalanish imkoniyati
Xoʻjalik yurituvchi sub’yektlar davlat idoralarining ma’lumotlar bazalaridagi ma’lumotlardan pullik asosda foydalanish imkoniyatiga ega boʻladilar. Bu Vazirlar Mahkamasining 20.09.2022 yildagi “Idoralararo elektron hamkorlik tizimi va ma’lumotlarning aхborot almashinuvini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 516-son qarori va u bilan tasdiqlangan “Elektron hukumat” tizimining Raqamli ma’lumotlar platformasi orqali elektron hamkorlik va aхborot almashinuvi tartibi toʻgʻrisidagi nizomda nazarda tutilgan. Bu haqda norma.uz yozmoqda: