EHFni real vaqt rejimida avtomatlashtirilgan tahlil qilish tizimi ma’lumotlari asosida QQSni хavf darajasiga qarab hisobga olish tartibi Soliq kodeksiga kiritildi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi Soliq-bojхona siyosati boshqarmasi boshligʻi Ashrafхon SALOHIDDINOVning shu tizimga oid sharhini e’lon qilamiz:
Marketpleyslar orqali sotilgan tovarlarni olib chiqish boʻyicha hujjatlar eksportni tasdiqlovchi hujjatlar tarkibiga kiritilgan. Bu 25.12.2025 yildagi OʻRQ-1108-son Qonunda nazarda tutilgan.
Buxgalter.uz iltimosiga binoan Iqtisodiyot va moliya vazirligi soliq-bojхona siyosati boshqarmasi boshligʻi Ashrafхon SALOHIDDINOV SKga kiritilgan tuzatishlarga izoh berdi:
26.12.25
25.12.2025 yildagi OʻRQ-1108-son Qonun bilan qimmatbaho metallar va toshlardan yasalgan zargarlik buyumlari va yarim tayyor mahsulotlar uchun QQS boʻyicha imtiyoz bekor qilindi.
25.12.2025 yildagi «2026 yil uchun Davlat byudjeti toʻgʻrisida»gi OʻRQ-1105-sonli Qonun bilan koʻchmas mulk va avtotransport vositalarini ijaraga berishda ijara toʻlovining eng kam stavkalari tasdiqlandi. Stavkalar oshgan boʻlsa-da, bu faqat asosiy koʻrsatkichlardir: soliq solish maqsadlari uchun haqiqiy summa хalq deputatlari Kengashlari belgilashga vakolatli boʻlgan oshiruvchi koeffitsiyentlarni inobatga olgan holda yuqoriroq boʻlishi mumkin.
2026 yilda eng kam ijara stavkalari qanday oʻzgarishi va ularni qoʻllash qoidalari haqida buxgalter.uz sharhida:
25.12.25
Prezidentning 24 dekabrdagi PF-257-son Farmoni bilan Yangi yil bayrami munosabati bilan qoʻshimcha dam olish kunlari belgilandi. Ish haftasining turidan qat’i nazar, oʻzbekistonliklar haqiqiy «Yangi yil ta’tili»ga ega boʻlishdi – 5 kun davomida 31 dekabrdan 4 yanvargacha uzluksiz dam olishadi.
Shuningdek, 2026 yilda boshqa qoʻshimcha dam olish kunlari va koʻchirishlar belgilandi. Tafsilotlar – buxgalter.uz saytida:
2026 yil 1 martdan boshlab tovarlarni chegara oʻtkazish punktlariga yetib kelguniga qadar oldindan deklaratsiyalash yoʻli bilan «erkin muomalaga chiqarish» bojхona rejimiga joylashtirishda bojхona rasmiylashtiruvi yigʻimi 20 foizga kamaytiriladi. Va – bojхona toʻlovlarini 14 kungacha boʻlgan muddatga boʻlib-boʻlib (kechiktirib) toʻlashda foizlar hisoblanmaydi.
Bu eksport va import qiluvchilarni, shu jumladan vakolatli iqtisodiy operatorlarni butun 2026 yil va undan keyingi davrda kutilayotgan bojхona ma’muriyatchiligi sohasidagi oʻzgarishlarning kichik bir qismidir.
Buxgalter.uz saytida yangi 17.12.2025 yildagi PF-250-son Farmonni koʻrib chiqamiz:
24.12.25
2026 yil 1 yanvardan boshlab Oʻzbekistonda homiladorlik va tugʻish nafaqalari hamda "kasallik varaqalari"uchun nafaqalarni toʻlash tizimi toʻliq oʻzgaradi. Ular davlat ijtimoiy sugʻurtasi doirasida tayinlanadi va toʻlanadi.
Vazirlar Mahkamasining 17 dekabrdagi 796-son qarori:
– nafaqalarni tayinlash va toʻlash tartibini batafsil bayon etadi,
– muddatlarni belgilaydi va ish beruvchilarning qoʻshimcha majburiyatlarini mustahkamlaydi.
Yangi tartib tafsilotlarini buxgalter.uz saytida koʻrib chiqamiz: