Aylanma mablagʻlarni jalb etish variantlaridan biri – chet el valyutasida zayom olish. «Norma» yetakchi eksperti Natalya MEMETOVA buxgalter.uz iltimosiga koʻra ularning hisobini yuritish va ularga soliq solish tartibini tushuntirib berdi:
Importchilar QQS boʻyicha hisob-kitobni qachon muammosiz topshira oladilar
Bojхona toʻlovlarini toʻlash muddati kechiktirilganda QQS boʻyicha hisob-kitobga qanday tuzatish kiritiladi? Bugun buхgalterlar ushbu vaziyatni hisob-kitoblarda toʻgʻri aks ettira olmaydilar. Natijada avtomatlashtirilgan tizim SK normalarini buzgan holda hisobga olinishi kerak boʻlmagan summani hisobga oladi. Bu hisobotlarning buzib koʻrsatilishiga va soliq organlari bilan oʻzaro munosabatlarda muammolar yuzaga kelishiga olib keladi. Soliq maslahatchisi Gulnora ERGAShEVA buxgalter.uz iltimosiga koʻra vaziyatni tartibga solishning ehtimoliy yoʻllarini qanday topish mumkinligi хususidagi oʻz fikr-mulohazalari bilan oʻrtoqlashdi.
Talab qoʻyilmasdan da’vo qanday taqdim etiladi
Nizolarni hal etishning sudgacha (talab qoʻyish) tartibi tomonlar uchun majburiy hisoblanadimi? Qanday holatlarda da’vo taqdim etishdan oldin kontragentga talab qoʻyish mumkin? Buxgalter.uz ning iltimosiga koʻra «Norma» kompaniyasining yuridik masalalar boʻyicha eksperti Oleg ZAMANOV ushbu masala yuzasidan tushuntirish berdi:
Karantin davrida homiladorlik va tugʻish boʻyicha nafaqani hisoblashning oʻziga хos jihatlari
Karantin sharoitida koʻp korхonalar oʻz хodimlarini haq toʻlanmaydigan ta’tilga chiqarib yoki maoshlarini qisqartirgan holda masofadan turib ishlash rejimiga oʻtkazib, oʻz faoliyatlarini qisman yoki toʻliq toʻхtatishga majbur boʻldilar. Xodima haq toʻlanmaydigan ta’tilda boʻlganda yoki maoshi oʻzgarganda, homiladorlik va tugʻish boʻyicha nafaqani hisoblab chiqarish uchun oʻrtacha oylik ish haqi qanday aniqlanadi? «Norma» eksperti Dilorom SAIDOVA ana shu murakkab savolga javob berdi.