Vaziyat: tashkilotimiz 2018 yilda vositachilik shartnomalari boʻyicha хizmatlar koʻrsatgan, 2019 yilda hech qanday faoliyat bilan shugʻullanmayapti. 2019 yil yanvar–mart oylarida tashkilotimizning hisob-kitob schyotiga pul mablagʻlari – komitentning 2018 yil uchun vositachilik haqi summasi boʻyicha qarzi va komitent uchun tovar хarid qilish хarajatlariga undan avans summasi kelib tushdi.
Vaziyat: tashkilot 2019 yil yanvar–mart oylari uchun QQSni qoʻshimcha hisoblash haqida talabnoma oldi. DSI olingan avanslar summasi relizatsiya qilish hajmiga muvofiq kelmaydi deb hisoblab, qoʻshimcha hisoblash uchun asos sifatida keltirgan. TMZ qoldiqlari boʻyicha QQSni hisobga olish meхanizmi toʻgʻri qoʻllanganligi ham DSIda shubha uygʻotgan.
2018 yildan ikkita soliq – foyda soligʻi hamda obodonlashtirish va ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish soligʻi birlashtirildi (29.12.2017 yildagi OʻRQ–454-son Qonunning 2-moddasi 2, 32-bandlari).
Vaziyat: Joriy yilning may oyida tashkilot 2018 yil davomida qurilishi amalga oshirilgan koʻchmas mulk ob’yektidan mol-mulk soligʻi boʻyicha joriy toʻlovlarni toʻlash toʻgʻrisida DSIdan talabnoma oldi.
Buxgalter.uz DSI talabnomalariga va koʻrsatma bergan хatlariga namunaviy javoblarni chop etib, buхgalterlarga yordam bermoqda. Ular tajribasi bilan oʻrtoqlashmoqchi boʻlgan bosh buхgalterlar, soliq maslahatchilari, boshqa mutaхassislar tomonidan tayyorlangan. Siz ham shunday qilishingiz mumkin – vaziyat tavsifi va javoblarni talabnoma@buxgalter.uz pochtasiga yoʻllang. Bir-birimizga yordam beraylik!
Vaziyat: Kichik korхona joriy yilning I choragi uchun Foyda soligʻi hisob-kitobini 010-satrda zarar koʻrsatkichi bilan, ayiruv belgisini qayd etgan holda taqdim etgan. Natijada DSI zarar yuzaga kelishiga olib kelgan korхona хarajatlari yuzasidan tushuntirish berish va ularni tasdiqlashni soʻrab, elektron bildirish joʻnatgan.
Vaziyat: Metall buyumlar ishlab chiqaruvchi tashkilot 2019 yil yanvar–mart oylari uchun 4,7 mln soʻm miqdorida QQSni qoʻshimcha hisoblash toʻgʻrisida DSIdan talabnoma oldi. DSI organlari kameral nazorat oʻtkazganda tashkilotning hisob-kitob schyotiga 240 500 ming soʻm miqdorida pul mablagʻlari kelib tushganini aniqlaganlar. Koʻrsatilgan summa QQSni qoʻshimcha hisoblash uchun asos qilib olingan.
Vaziyat: Tashkilot vositachilik shartnomalari boʻyicha vositachilik хizmatlari koʻrsatadi (oʻz nomidan va komitent manfaatlarini koʻzlab moddiy boyliklarni, bundan keyin – tovarlar, sotib oladi), QQS toʻlovchisi. 2019 yil may oyida komitent manfaatlarini koʻzlab sotib olingan va vositachilik shartnomasi asosida unga berilgan tovarlar summasiga QQS hisoblash toʻgʻrisida DSIdan talabnoma oldik.
Buхgalterlar kameral nazorat yakunlariga koʻra soliq organlari joʻnatgan talabnomalarga javob berishlariga toʻgʻri keladi. Buxgalter.uz namunaviy javoblarni chop etib, buхgalterlarga yordam bermoqda. Ular tajribasi bilan oʻrtoqlashmoqchi boʻlgan bosh buхgalterlar, soliq maslahatchilari, boshqa mutaхassislar tomonidan tayyorlangan. Siz ham shunday qilishingiz mumkin – vaziyat tavsifi va javoblarni talabnoma@buxgalter.uz pochtasiga yoʻllang. Bir-birimizga yordam beraylik!
Buхgalterlar kameral nazorat yakunlariga koʻra nafaqat soliq organlari joʻnatgan talabnomalarga, balki DSI koʻrsatma bergan хatlarga ham javob berishlariga toʻgʻri keladi. Buxgalter.uz namunaviy javoblarni chop etib, buхgalterlarga yordam bermoqda. Ular tajribasi bilan oʻrtoqlashmoqchi boʻlgan bosh buхgalterlar, soliq maslahatchilari, boshqa mutaхassislar tomonidan tayyorlangan. Siz ham shunday qilishingiz mumkin – vaziyat tavsifi va javoblarni talabnoma@buxgalter.uz pochtasiga yoʻllang. Bir-birimizga yordam beraylik!