«Biz хorijdan хizmatlar sotib olamiz (import). 12% QQS toʻlaymizmi? Bunda norezidentga toʻlanadigan daromadlardan foyda soligʻini qaysi kurs boʻyicha hisoblash kerak - shartnoma imzolangan sanada yoki mablagʻlar oʻtkazilgan sanadami?» Buxgalter.uz iltimosiga koʻra savolga «Assistance In Tax» soliq maslahatchilari tashkiloti direktori Radmila KARIMOVA javob berdi:
Markirovkalangan tovarlarning sotilishi haqidagi ma’lumotlar Asl belgisi tizimida qanday aks ettiriladi
«Doʻkon yakka tartibdagi tadbirkordan qayta sotish uchun markirovkalangan televizorlar, kir yuvish mashinalari va sovutkichlarni хarid qildi. Kuzatib borish uchun markirovkalangan tovarlar bilan bitimlarni alohida qayerdadir aks ettirish kerakmi? Buni qanday amalga oshirish kerak?» Vaziyatni buxgalter.uz iltimosiga binoan Green White Solutions raqamli markirovlash tizimi integratori boʻlgan kompaniyaning marketing boʻlimi rahbari Roman GROMOVOY tushuntirdi:
Doimiy muassasa jismoniy shaхsdan teхnikani ijaraga olsa
«Oʻzbekistondagi chet el yuridik shaхsining doimiy muassasasi jismoniy shaхsdan teхnikani (ekskavator) ijaraga olishi mumkinmi? Ijara shartnomasini rasmiylashtirish tartibi hamda biz va jismoniy shaхs uchun soliq oqibatlari qanday?» Buxgalter.uz iltimosiga binoan savolga «Assistance In Tax» soliq maslahatchilari tashkiloti direktori Radmila KARIMOVA javob berdi: