Йил бошида МБ 2021-2025 йилларда Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг валюта интервенцияси стратегиясини тасдиқлади. У мавжуд амалиётда нимани ўзгартиради.
3 мартдан бошлаб солиқ ҳисоботи шаклларида ЖШДС ва ижтимоий солиқнинг янги шаклидан - мазкур солиқлар бўйича тўлдириш ва топшириш учун ягона шакл сифатида фойдаланиш мумкин. Солиқ тўловчиларга ёрдам тариқасида ДСҚ уни тўлдириш бўйича йўриқномани эълон қилди. Buxgalter.uz тафсилотларни аниқлаштирди.
Молия вазирлиги очиқ фойдаланиш учун 2021 йил 1 январдан бошлаб МҲХС асосида бухгалтерия ҳисобини юритишга ўтган корхоналар учун ҳисоб сиёсатининг намунавий шаклини жойлаштирди. Услубий қўлланмадан ўзбек ва рус тилларида фойдаланиш мумкин.
Шаклланган яхши анъанага биноан my.soliq.uz бугун техник носозликлар билан ишламоқда. Бунинг натижасида ҚҚС ҳисоб-китоби ва солиқлар бўйича бошқа ҳисоботларни рисоладагидек топшириб бўлмаяпти. Buxgalter.uz ДСҚ ҳузуридаги «Янги технологиялар» ИАМда носозликларни бартараф этиш муддатларини аниқлаштирди.
Ҳокимнинг 12.02.2021 йилдаги 159-сон қарори билан Тошкент шаҳридаги юридик шахсларга тегишли автотранспорт воситаларини мажбурий техник кўрикдан ўтказиш жадвали тасдиқланди
18 февралдан бошлаб барча ДСБда махсус ишчи гуруҳлари фаолият кўрсата бошлашди. ДСҚнинг хабарида қайд этилишича, улар низоли жиҳатларни тезкор тарзда ҳал қилишга ёрдам берган ҳолда ҚҚСни ноқонуний ҳисобга олиш
Тошкент шаҳар Янгиҳаёт тумани учун ер солиғи тўлаш ставкаси бўйича зона чегаралари белгиланди. Бу ҳақда ҳокимнинг 12.02.2021 йилдаги 158-сон қарорида сўз боради.
Тошкент шаҳар ҳокими томонидан давлат кўчмас мулкидан фойдаланганлик учун ижара тўловининг энг кам ставкалари тасдиқланди (11.02.2021 йилдаги 146-сон қарор). Батафсил – buxgalter.uz шарҳида:
Илгари ҚҚС бўйича ҳисобот шаклини очишда иккита код бўлган: 1- умумий ва 94-қурувчилар учун. Ҳозир электрон шаклни очишда фақат битта 1 коди мавжуд, бироқ бунда шахсий карточка ўзининг одатдаги 94 кодини сақлаб қолган. Солиқ тўловчилар нима қилишлари лозим? Buxgalter.uz илтимосига биноан вазиятни ДСҚ Бюджет даромадларини прогнозлаштириш бошқармаси катта инспектори Дина МЎМИНОВА тушунтирди: