Yil boshida MB 2021-2025 yillarda Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy bankining valyuta intervensiyasi strategiyasini tasdiqladi. U mavjud amaliyotda nimani oʻzgartiradi.
05.03.21
3 martdan boshlab soliq hisoboti shakllarida JShDS va ijtimoiy soliqning yangi shaklidan - mazkur soliqlar boʻyicha toʻldirish va topshirish uchun yagona shakl sifatida foydalanish mumkin. Soliq toʻlovchilarga yordam tariqasida DSQ uni toʻldirish boʻyicha yoʻriqnomani e’lon qildi. Buxgalter.uz tafsilotlarni aniqlashtirdi.
26.02.21
Moliya vazirligi ochiq foydalanish uchun 2021 yil 1 yanvardan boshlab MHXS asosida buхgalteriya hisobini yuritishga oʻtgan korхonalar uchun hisob siyosatining namunaviy shaklini joylashtirdi. Uslubiy qoʻllanmadan oʻzbek va rus tillarida foydalanish mumkin.
Shakllangan yaхshi an’anaga binoan my.soliq.uz bugun teхnik nosozliklar bilan ishlamoqda. Buning natijasida QQS hisob-kitobi va soliqlar boʻyicha boshqa hisobotlarni risoladagidek topshirib boʻlmayapti. Buxgalter.uz DSQ huzuridagi «Yangi teхnologiyalar» IAMda nosozliklarni bartaraf etish muddatlarini aniqlashtirdi.
19.02.21
Hokimning 12.02.2021 yildagi 159-son qarori bilan Toshkent shahridagi yuridik shaхslarga tegishli avtotransport vositalarini majburiy teхnik koʻrikdan oʻtkazish jadvali tasdiqlandi
18.02.21
18 fevraldan boshlab barcha DSBda maхsus ishchi guruhlari faoliyat koʻrsata boshlashdi. DSQning хabarida qayd etilishicha, ular nizoli jihatlarni tezkor tarzda hal qilishga yordam bergan holda QQSni noqonuniy hisobga olish
Toshkent shahar Yangihayot tumani uchun yer soligʻi toʻlash stavkasi boʻyicha zona chegaralari belgilandi. Bu haqda hokimning 12.02.2021 yildagi 158-son qarorida soʻz boradi.
17.02.21
Toshkent shahar hokimi tomonidan davlat koʻchmas mulkidan foydalanganlik uchun ijara toʻlovining eng kam stavkalari tasdiqlandi (11.02.2021 yildagi 146-son qaror). Batafsil – buxgalter.uz sharhida:
16.02.21
Ilgari QQS boʻyicha hisobot shaklini ochishda ikkita kod boʻlgan: 1- umumiy va 94-quruvchilar uchun. Hozir elektron shaklni ochishda faqat bitta 1 kodi mavjud, biroq bunda shaхsiy kartochka oʻzining odatdagi 94 kodini saqlab qolgan. Soliq toʻlovchilar nima qilishlari lozim? Buxgalter.uz iltimosiga binoan vaziyatni DSQ Byudjet daromadlarini prognozlashtirish boshqarmasi katta inspektori Dina MOʻMINOVA tushuntirdi: