24.12.2024 йилдаги ЎРҚ-1014-сон Қонун қатъий ставкадаги ЖШДСни индексация қилди ва уларни муайян оралиқда белгилади.
Янги киритилган ўзгаришлар мантиғини buxgalter.uz илтимосига кўра Иқтисодиёт ва молия вазирлиги Солиқ ва божхона сиёсати бошқармаси бошлиғи Умид ҲАМРОЕВ тушунтириб берди:
2025 йилда акциз солиғи бўйича ўзгаришлар ҳақида buxgalter.uz илтимосига кўра Иқтисодиёт ва молия вазирлиги мутахассислари маълумот беришди:
24.12.2024 й.даги ЎРҚ-1014-сон Қонун Солиқ кодексига қайта тикланадиган энергия манбалари қурилмаларида ишлаб чиқариладиган электр энергиясини сотишдан олинадиган фойда солиғи бўйича ноль фоиз миқдоридаги ставкани белгилайдиган, экспорт бўйича ноль ставкани бекор қиладиган, хусусий мактаблар қурилишида тезлаштирилган амортизацияни қўллаш имконини берадиган ва бошқа нормаларни киритди.
Ўзгаришлар ҳақида Иқтисодиёт ва молия вазирлиги Солиқ ва божхона сиёсати бошқармаси бошлиғи Умид ҲАМРОЕВ buxgalter.uz га маълумот берди:
2025 йилда айланмадан олинадиган солиқ бўйича ўзгаришлар ҳақида Иқтисодиёт ва молия вазирлиги мутахассислари buxgalter.uz илтимосига кўра маълумот бердилар:
24.12.2024 йилдаги ЎРҚ-1014-сон Қонун IT-парк резидентлари учун солиқ имтиёзларини узайтирди.
Батафсил – бизнинг шарҳимизда:
06.01.25
2025 йилда юридик ва жисмоний шахсларнинг мол-мулкига солинадиган солиқ бўйича ўзгаришлар ҳақида buxgalter.uz илтимосига кўра Иқтисодиёт ва молия вазирлиги Солиқ ва божхона сиёсати бошқармаси бошлиғи Умид ХАМРОЕВ тушунтириш берди:
24.12.2024 йилдаги ЎРҚ-1014-сон қонунга асосан нодавлат мактабгача ва умумий ўрта таълим ташкилотларига солиқ имтиёзлари яна 5 йилга узайтирилди.
Ўзгартишлар ҳақида buxgalter.uz илтимосига кўра Иқтисодиёт ва молия вазирлиги Солиқ ва божхона сиёсати бошқармаси бошлиғи Умид ХАМРОЕВ сўзлаб берди:
05.01.25
30 декабрь куни Президент ПФ-228-сон Фармонни имзолади, унга кўра Ўзбекистонда экспортни қўллаб-қувватлаш чоралари ЖСТ талабларига мувофиқлаштирилади.
Тафсилотларни norma.uz портали келтирмоқда:
04.01.25
5-тоифадаги туманларда рўйхатдан ўтган ва фаолият юритаётган тадбиркорлик субъектлари юридик шахсларнинг мол-мулк солиғи ва ер солиғини 50%га камайтирилган солиқ ставкаси бўйича тўлайдилар. Йирик солиқ тўловчилар, ДМ, бюджет ташкилотлари ва давлат корхоналари, шунингдек давлат улуши 50% ва ундан юқори бўлган юридик шахслар бундан мустасно. Бу Президентнинг 27.12.2024 йилдаги ПФ-227-сонли Фармонида назарда тутилган.
Ушбу ҳужжат билан киритилган бошқа ўзгартиришлар ҳақида buxgalter.uz шарҳида ўқинг:
27.12.24
Миллий қонунчиликдаги тадбиркорлик фаолиятига оид миллий қонунчиликдаги энг муҳим ўзгаришлар анъанавий шарҳи бу сафар кичик бўлмади: 2025 йил кириши билан нафақат янги қоидалар кучга киради, балки айрим эскилари ўз кучини йўқотади.