Мижозлардан тўловларни тўлов тизимлари ва маркетплейслар орқали қабул қилувчи тадбиркорларда ҳаммаси ҳам силлиқ кетмайди. Кимдадир имтиёз ишламайди, бошқасида – тўлов ҳисоботдан ўтмайди ёки – аксинча – иккиланади, комитент чекда хатони тузатолмайди ва ҳоказо.
Юзага келадиган муаммоларни қандай ҳал қилишни “Харидор билан маркетплейс ёки мобиль тўлов иловаси орқали ҳисоб-китобларда фискал чеклар” вебинари спикерлари, Солиқ қўмитаси ҳузуридаги “Yangi texnologiyalar” ИАМ бўлимлари раҳбарлари Элнор ФОЗИЛОВ ва Нодир МУҲАММАДОВ тушунтиришди:
Янги Меҳнат кодексининг кучга кириши нафақат кадрлар хизматларининг, балки бухгалтерларнинг ҳам ишида акс этади. Янги МК ишлаб чиқувчилари – Алексей НИЯЗМЕТОВ ва Юрий ФЕОКТИСТОВ бухгалтер ўз ишида кодекснинг қандай асосий жиҳатларини ҳисобга олиши кераклиги ҳақида buxgalter.uz учун махсус гапириб беришди:
“РФ фуқароси 2022 йилнинг сентябрь ойида Ўзбекистонга келди, вақтинча рўйхатдан ўтказишни расмийлаштирди ва чет эл компанияси (ГФР) билан масофадан туриб консалтинг хизматлари кўрсатишга доир шартнома тузди. 2023 йилнинг январь ойидан бошлаб ҳар ойда бажарилган ишлар учун тўловни Ўзбекистондаги банкда очилган шахсий валюта картасига олади. 2023 йилнинг март ойида у резидентга айланди, ЖШШИРга эга”.
Чет элликнинг даромадларига резидент мақомини олгунга қадар ва олгандан кейин қандай солиқ солиниши керак, шунингдек у солиқларни қаерда тўлаши керак – РФдами, Ўзбекистондами ёки ГФРдами? Буни “Норма” эксперти Ольга БУСАРОВА тушунтирди:
“МЧЖ таъсисчисига вақтинчалик фоизсиз қарз бериш мумкинми? Чорак якунлари бўйича барча дивидендлар тўланган, қандайдир чекловлар йўқми?”.
Саволга buxgalter.uz илтимосига биноан “Balance Calculate” ХК директори, “Profi Training” НТМнинг бухгалтерия ҳисоби бўйича сертификатланган тренери Венера МАЛИКОВА жавоб берди:
27.04.23
“Воситачилик фаолияти билан шуғулланувчи тадбиркорлик субъектлари айланмадан олинадиган солиқни қандай ставка бўйича тўлайдилар? Илгари – 25% бўлган, лекин СКнинг сўнгги таҳририда субъектларнинг ушбу гуруҳи умуман ажратилмаган. Воситачилар айланмадан олинадиган солиқни тўлашлари мумкинми?”
Вазиятни buxgalter.uz илтимосига биноан солиқ маслаҳатчиси Гулнора ЭРГАШЕВА шарҳлаб берди:
2023 йил 1 майдан бошлаб МҲЭКМ миқдори 980 000 сўмни, БҲМ - 330 000 сўмни ташкил этади. Қандай кўрсаткични ва қандай ҳисоб-китобларда асос учун олиш керак?
Қулай бўлиши учун биз БҲМ ёки МҲЭКМни қўллашга доир энг кўп тарқалган вазиятларни жадвалга тўпладик:
Агар сизнинг фискал модулингизнинг бутун сиғими тўлиб қолганлиги маълум бўлса, сиз онлайн-НКМ ёки виртуал кассадан модулни янгисига алмаштирмагунингизга қадар фойдалана олмайсиз.
Савдо шохобчасининг иши тўхтаб қолмаслиги учун фискал модуль билан ишлашни қандай мақбуллаштириш лозимлиги ҳақида buxgalter.uz илтимосига биноан “RIG” МЧЖ директори Рустам ЁҚУБОВ гапириб берди:
“Инвойсга асосан 3D-моделларни импорт қилишни режалаштираяпмиз, тўловни амалга оширгандан сўнг, уларни ишлаб чиқарувчининг сайтидан юклаб оламиз. Бу хизмат кўрсатиш ҳисобланадими? Фойда солиғи юзага келадими?».
Buxgalter.uz илтимосига биноан саволга “Assistance In Tax” солиқ маслаҳатчилари ташкилоти директори Радмила КАРИМОВА жавоб берди:
20.04.23
“Asl Belgisi” МАТ ТГ-каналида мажбурий рақамли маркировкаланиши лозим бўлган товарлар бўйича чекларда рақамли маркировкалаш кодини кўрсатиш лозимлиги ҳақида ўқидик. Ахборот тўғри ва нотўғри вариантли чекларнинг скринлари билан бирга берилган. Бизнинг касса аппаратимиз “1” белгисини қўяди. Биз қандай йўл тутишимиз керак, ахир рақамли маркировкалаш қоидаларини бузганлик учун жарималар охирги ҳисобот чорагида олинган соф тушум миқдорида белгиланган?”.
Buxgalter.uz илтимосига биноан вазиятни “RIG” МЧЖ директори Рустам ЁҚУБОВ шарҳлаб берди:
“Ер қаъридан фойдаланувчи бўлган корхона оҳактош, лёсслар қазиб олади, амалдаги ва қазиб олиш режалаштирилаётган очиқ конларга эга. Қазиб олишни бошлашдан олдин корхонада конга доир тайёргарлик, устки қатламни очиш ва бурғулаш ишларига доир харажатлар юзага келади. Бундай харажатларни қайси счётда юритиш керак? Қандай ҳисобдан чиқариш ва ҳисобда акс эттириш лозим?”.
Саволларга “Норма” экспертлари Миржалол МИРФАЁЗОВ и Дилором САИДОВА жавоб беришди: