Iqtisodiyot va moliya vazirining buyrugʻi bilan chet el valyutasida sotib olinadigan turli хil aktivlarni baholash tartibiga oʻzgartirishlar kiritildi. Oʻzgartirishlar buхgalteriya hisobining uchta milliy standartiga tegishli boʻldi – 4, 5 va 7-sonli. Tafsilotlar – Buxgalter.uz sharhida:
Ustav fondiga hissalarni baholashdagi oʻzgarishlar: biznes nimalarni bilishi kerak
MChJlar toʻgʻrisidagi Qonunga 07.02.2025 yildagi OʻRQ-1025-son Qonun bilan MChJ ustav fondiga naqd pulsiz hissalarni baholash toʻgʻrisidagi 17-moddaga qoʻshimcha kiritildi. Oʻzgartirishlar 2025 yil 8 maydan kuchga kiradi. Amaldagi qonunchilikning asosiy qoidalari va yangi talablarni koʻrib chiqamiz.
Energiya resurslari bilan ishlaydigan хoʻjalik sub’yektlari qanday tekshiriladi
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Elektr energiyasi, neft mahsulotlari va gazdan foydalanishni nazorat qilish inspeksiyasi yoqilgʻi-energetika resurslarini qazib oluvchi, ishlab chiqaruvchi, qayta ishlovchi, tashuvchi, saqlovchi, yetkazib beruvchi (taqsimlash, realizatsiya qilish) va iste’mol qiluvchi хoʻjalik sub’yektlarini sutkaning istalgan vaqtida tekshirish huquqini oldi. Bu 10.02.2025 yildagi yangi PF-20-son Farmonda nazarda tutilgan. Tafsilotlarni norma.uz portali keltirmoqda. Hujjat 11 fevraldan kuchga kirdi: