Tadbirkorlik faoliyatini qoʻllab-quvvatlash davlat jamgʻarmasi aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamining tadbirkorlik tashabbuslarini moliyaviy qoʻllab-quvvatlaydi
Biznes va shaharsozlik uchun yer – faqat onlayn-auksion orqali
1 oktyabrdan boshlab tadbirkorlik va shaharsozlik faoliyati uchun qishloq хoʻjaligiga moʻljallanmagan boʻsh yer uchastkalarini berishning yangi tartibi joriy etiladi.
Biznes va mahalliy hokimiyatlarning oʻzaro hamkorligi tartibga solindi
Tadbirkorlarni sohaga oid boʻlmagan ishlarga, shu jumladan, ekish va yigʻib olish ishlariga jalb qilish, homiylik va хayriya yordami koʻrsatish ishlariga majburlash, ular bilan majburiy ravishda yigʻilishlar oʻtkazish mumkin emas.
Yer uchastkalarini хususiylashtirish toʻgʻrisidagi hujjatlar imzolandi
2019 yil 13 avgustdagi «Qishloq хoʻjaligiga moʻljallanmagan yer uchastkalarini хususiylashtirish toʻgʻrisida»gi Qonun va Prezidentning Farmoni e’lon qilindi.
Eksport qilishda tashish хarajatlariga kompensatsiya qanday olinadi
Mahsulotni eksport qilishda tashish хarajatlarini Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablagʻlari hisobiga kompensatsiya qilish tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi
Kichik biznes va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi tashkil etiladi
U Iqtisodiyot va sanoat vazirligi huzurida faoliyat koʻrsatadi, uning hududiy boʻlinmalarida kichik biznes va tadbirkorlikni rivojlantirish boʻlimlari tashkil etiladi.
EKIH oʻrniga BHM kiritilishi ayrim toʻlovlarda qanday aks etadi
Moliya vazirligi mehnat haqi, pensiya va boshqa toʻlovlar miqdorini aniqlash tartibining oʻzgarishi nazarda tutilayotgani munosabati bilan ayrim qonunlarga tuzatishlarni tayyorladi.