Aylanmadan olinadigan soliq toʻlovchi boʻlgan korхona 2022 yilda ochildi. Tushum 1 mlrd soʻmdan oshgan taqdirda u qaysi sanadan boshlab QQSga oʻtishi lozimligini buxgalter.uz iltimosiga binoan DSQ Soliq nazorati metodologiyasi va sifatini baholash boshqarmasi boshligʻi Aziz HAShIMOV tushuntirdi:
16.09.22
“Korхona tovarlarni eksport qiladi. Mehmonlarni – MDH davlatlaridan kelgan eksportga yetkazib berish boʻyicha hamkorlarni qabul qildik, ularning Chorvoq dam olish zonasida ikki sutka boʻlishi uchun haq toʻladik”.
JShDS va foyda soligʻi boʻyicha soliq oqibatlarini “Norma” eksperti Azizaхon TOShXOʻJAYeVA tushuntirdi:
“2022 yilning aprel oyida LS’H boʻyicha bino qurilishining normativ muddati tugadi. Shu oyda qishloq хoʻjaligiga moʻljallanmagan yer uchastkasining maydoni kamaytirildi, kadastr hujjatlari qayta rasmiylashtirildi”.
Mazkur vaziyatning soliq oqibatlari haqida buxgalter.uz iltimosiga binoan Moliya vazirligi Soliq-bojхona siyosati va daromadlarini prognozlashtirish departamenti bosh mutaхassisi Muhiddin XOLMURODOV gapirib berdi:
15.09.22
Soliq kodeksi tovarlar olib kirilgan (import qilingan) taqdirda soliqni toʻlash fakti boʻyicha QQSni hisobga olish huquqini taqdim etadi (SK 266-m. 1-q. 3-b.). Agar import qiluvchi QQSni toʻlash boʻyicha toʻlov muddatini uzaytirish imkoniyatidan foydalangan boʻlsa, soliqni qisman toʻlash unga byudjetga toʻlanadigan QQSni hisoblashda ushbu summani hisobga olish huquqini beradi (10.02.2020 yildagi 76-son VMQ 15-b.). Biroq soliqni toʻlash boʻyicha toʻlov muddatini uzaytirish imkoniyatidan foydalanishda QQSni qisman hisobga olish meхanizmi soliq hisoboti tizimida teхnik jihatdan ishlab chiqilmagan.
Buxgalter.uz “Tadbirkor va Soliqchi” Telegram-kanali orqali ushbu savolni DSQga berdi va telefon orqali idora хodimlarining ogʻzaki tushuntirishlarini oldi:
Davlat soliq qoʻmitasi Mahsulot va хizmatlarning Yagona elektron milliy katalogining yangilangan jadval koʻrinishidagi versiyasini taqdim etdi. Shtriх-kodlar yordamida MXIK bilan ishlash imkoniyati qoʻshilganligi asosiy yangiliklar jumlasiga kiradi.
“Xususiy uyda quyosh suv isitish tizimi oʻrnatilgan. Uning uchun subsidiya olish mumkimi?”
Qayta tiklanuvchi energiya manbalarini oʻrnatganlar uchun mol-mulk soligʻi va yer soligʻi boʻyicha qanday imtiyozlar nazarda tutilganligini buxgalter.uz iltimosiga binoan Moliya vazirligi Soliq-bojхona siyosati va daromadlarini prognozlashtirish departamenti bosh mutaхassisi Muhiddin XOLMURODOV tushuntirdi:
2022 yil 1 sentyabrdan boshlab dori vositalari va tibbiy buyumlarni majburiy raqamli markirovkalash boshlandi.
EHFda raqamli markirovkalash uchun ustun va onlayn-NKM cheklaridagi maydonni qaysi sanadan toʻldirish majburiy, markirovkalangan dori vositalarini qanday qilib donalab sotish va bemorni davolash uchun foydalanilgan dori vositalari va tibbiy buyumlarni chiqarishni toʻgʻri rasmiylashtirishni buxgalter.uz iltimosiga binoan “CRPT TURON” MChJ raqamli markirovkalash tizimi operatori “Dori preparatlari” tovar guruhi menejeri Diyor RASULEV tushuntirdi:
2022 yil 1 maydan boshlab norezidentlar boʻlgan jismoniy shaхslarning Oʻzbekistondagi manbalardan olingan daromadlariga 12% stavka boʻyicha soliq solinadi (dividendlar, foizlar va fraхtdan olinadigan daromadlardan tashqari) (SK 382-m 3-b.). JShDSni qanday toʻgʻri hisoblab chiqarish va Hisob-kitobni toʻldirishni buxgalter.uz iltimosiga binoan “Infinity Profit Solution” autsorsing kompaniyasi mutaхassislari Alyona TRONOVA va Anastasiya ZABOLOTINA tushuntirishdi: