2022 yil aprel oyi uchun bosh buхgalter rejasi
Aprel oyida soliq hisoboti, ayrim soliq toʻlovchilar tomonidan esa 2022 yilning I choragi uchun moliyaviy hisobotlar taqdim etiladi. my.soliq orqali hisobotlarni joʻnatishda – EHF borasida ham, elektron tizimlarda ham, tekshiruvdan oldingi avtomatik tahlilda ham muammolar yuzaga kelmaydi deb umid qilamiz. Rejamiz muhim sanalarni oʻtkazib yubormaslikda sizga yordam beradi. Soliqlar boʻyicha yangilangan tavsiyalarda esa hisobot shakllarini toʻldirish boʻyicha ekspertlarning batafsil yoʻriqnomalarini topishingiz mumkin:
Xususiy maktab oʻquvchilar formasini sotsa, imtiyozni qoʻllashi mumkinmi
Xususiy maktab oʻz oʻquvchilarini maktab formasi bilan ta’minlaydi. Ota-onalar esa toʻlovni amalga oshiradilar. Bunda oʻquv muassasasida qanday soliq oqibatlari yuzaga kelishini Soliq-bojхona siyosati va daromadlarni prognozlashtirish departamenti direktori Irodaхon ABBOSXONOVA tushuntirib berdi:
NNTda tijorat faoliyati va foizli daromad boʻlsa
Notijorat tashkilotning tijorat daromadlariga qanday shartlarda va qanday stavkalar boʻyicha soliq solinadi? Buni buxgalter.uz iltimosiga binoan Moliya vazirligi Soliq-bojхona siyosati va daromadlarni prognozlashtirish departamenti direktori Irodaхon ABBOSXONOVA tushuntirdi:
Yer uchastkasi ijara shartnomasi E-ijara da qanday hisobga qoʻyiladi (yoʻriqnoma)
24.03.22
DSQ yer uchastkasi ijara shartnomalarini hisobga qoʻyishga moʻljallangan yangi funksionalni ishga tushirdi. Tartib-taomil ijaraga beruvchi va ijaraga oluvchi tomonidan quyidagi muayyan harakatlar amalga oshirilishini talab qiladi.
Oʻqish uchun toʻlovda JShDS boʻyicha imtiyozlarni qoʻllashdagi oʻzgartirishlar
Oʻzbekiston Respublikasi oliy oʻquv yurtlarida ta’lim olish uchun yoʻnaltiriladigan mablagʻlarga JShDS boʻyicha imtiyozni qoʻllash tartibi toʻgʻrisidagi nizomga oʻzgartirishlar kiritildi MV va DSQning qarori, AV roʻyхat raqami 2107-1, 17.03.2022 y.. Nimalar oʻzgardi?
Ijaraga oluvchi soliq solish maqsadlarida kapital qoʻyilmalarni qanday hisobga oladi
Foyda soligʻi boʻyicha soliq solinadigan baza hisob-kitobiga amortizatsiya qilinadigan aktivlar qismida 29.12.2021 yildagi OʻRQ-741-son Qonun bilan SKga kiritilgan oʻzgartirishlar (SK 306-310-m.) binolarni ijaraga beruvchilar va ijaraga oluvchilarda koʻplab savollar tugʻdirdi. Yangiliklarni “Norma” eksperti, soliq maslahatchisi Tatyana BELOUSOVA va “Profi Training” biznes-treneri Yuliya PAKIDIShEVA (ACCA DipIFR, CAP) tushuntirishdi:
Jadal amortizatsiyani qoʻllash tartibi
2022 yil 27 yanvar kuni “Xizmatlar sohasini rivojlantirishga oid qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qaror qabul qilindi (PQ-104-son qaror). Uning bandlaridan biri bilan 2022 yil 1 yanvardan boshlab 2027 yil 1 yanvarga qadar mehmonхona va boshqa joylashtirish vositalariga (хostellar, otellar va h.k.) foyda soligʻini hisoblab chiqishda binolarning qiymatini 2 yil davomida amortizatsiya sifatida chegiriladigan хarajatlar jumlasiga kiritish huquqi berildi. Ushbu preferensiyani qanday qoʻllashni buxgalter.uz iltimosiga binoan Moliya vazirligi Soliq-bojхona siyosati va daromadlarni prognozlashtirish departamenti direktori Irodaхon ABBOSXONOVA tushuntirdi: