Tashkilotda, hatto qisqa vaqt ichida ham katta miqdordagi hujjatlar toʻplanishi mumkin. Uni saqlash, ayniqsa, ijaraga olingan binolarda joylashgan tashkilotlarda saqlash murakkab va mas’uliyatli vazifaga aylanadi. Qanday qilib uni toʻgʻri hal qilish kerak?
Buxgalter.uz maslahat yuzasidan Adliya vazirligi
Ijaraga oluvchi va ijaraga beruvchida koʻchmas mulk ijara shartnomasini soliq organlarida hisobga qoʻyish majburiyati mavjud. Ular ushbu majburiyatlarni qanday muddatlarda bajarishlari kerakligi haqida buxgalter.uz iltimosiga binoan Soliq qoʻmitasining departamenti bosh davlat soliq inspektori Sanjar
Hisobotlar topshiriladigan qizgʻin paytda Foyda soligʻi hisob-kitobiga yangi 2.1 (a) va 2.1 (b)-ilovalar 07011, 07012, 07021 va 07022-satrlar bilan toʻldirildi. 2023 yil uchun foyda soligʻi boʻyicha hisobotni topshirib boʻlgan soliq toʻlovchilar qanday yoʻl tutishlari lozim?
Buxgalter.uz iltimosiga binoan
MChJ toʻgʻrisidagi Qonunning 19-moddasida ikkinchi va keyingi har bir moliya yili tugaganidan soʻng jamiyat sof aktivlarining qiymati uning ustav fondidan kam boʻlgan taqdirda, jamiyat ustav kapitalini kamaytirishi shartligi qayd etilgan.
Ushbu talabning bajarilmasligi qanday oqibatlarga olib kelishi
«Norma» professional rivojlanish markazida « S oliq organlarida onlayn -NKMni qanday roʻyхatdan oʻtkazish kerak» nomli vebinar boʻlib oʻtdi. V uxgalter. uz oʻquvchilarining hamda «Norm a » mahsulotlari foydalanuvchilarining savollariga «GAROV-TARAQQIYOT NKM» MChJ direktori Shavkat AB YeR QULOV javob berdi.
2024 yil 1 2 fevral – 202 3 yil uchun toʻlov manbaidan soliq solinmagan moddiy naf tarzida daromadlar olgan jismoniy shaхslar toʻgʻrisida ma’lumotnoma taqdim etishning soʻnggi kuni. Uni toʻldirishda nimaga e’tibor berish kerakligini tushuntiramiz.