Ташкилотда, ҳатто қисқа вақт ичида ҳам катта миқдордаги ҳужжатлар тўпланиши мумкин. Уни сақлаш, айниқса, ижарага олинган биноларда жойлашган ташкилотларда сақлаш мураккаб ва масъулиятли вазифага айланади. Қандай қилиб уни тўғри ҳал қилиш керак?
Buxgalter.uz маслаҳат юзасидан Адлия вазирлиги
Ижарага олувчи ва ижарага берувчида кўчмас мулк ижара шартномасини солиқ органларида ҳисобга қўйиш мажбурияти мавжуд. Улар ушбу мажбуриятларни қандай муддатларда бажаришлари кераклиги ҳақида buxgalter.uz илтимосига биноан Солиқ қўмитасининг департаменти бош давлат солиқ инспектори Санжар
Ҳисоботлар топшириладиган қизғин пайтда Фойда солиғи ҳисоб-китобига янги 2.1 (a) ва 2.1 (б)-иловалар 07011, 07012, 07021 ва 07022-сатрлар билан тўлдирилди. 2023 йил учун фойда солиғи бўйича ҳисоботни топшириб бўлган солиқ тўловчилар қандай йўл тутишлари лозим?
Buxgalter.uz илтимосига биноан
МЧЖ тўғрисидаги Қонуннинг 19-моддасида иккинчи ва кейинги ҳар бир молия йили тугаганидан сўнг жамият соф активларининг қиймати унинг устав фондидан кам бўлган тақдирда, жамият устав капиталини камайтириши шартлиги қайд этилган.
Ушбу талабнинг бажарилмаслиги қандай оқибатларга олиб келиши
2024 йил 1 февралдан бошлаб тадбиркорлик субъектларининг барқарорлик рейтинги жорий қилинди . Вазирлар Маҳкамаси уни белгилаш тартиби тўғрисидаги Низомни тасдиқлади (30.01.2024 й.
«Norma» профессионал ривожланиш марказида « С олиқ органларида онлайн -НКМни қандай рўйхатдан ўтказиш керак» номли вебинар бўлиб ўтди. В uxgalter. uz ўқувчиларининг ҳамда «Норм а » маҳсулотлари фойдаланувчиларининг саволларига «GAROV-TARAQQIYOT NKM» МЧЖ директори Шавкат АБ ЕР ҚУЛОВ жавоб берди.
2024 йил 1 2 февраль – 202 3 йил учун тўлов манбаидан солиқ солинмаган моддий наф тарзида даромадлар олган жисмоний шахслар тўғрисида маълумотнома тақдим этишнинг сўнгги куни. Уни тўлдиришда нимага эътибор бериш кераклигини тушунтирамиз.