Markaziy bank 17 mart kuni asosiy stavkani 14%dan 17%gacha oshirdi. Eslatib oʻtamiz: Markaziy bankning asosiy stavkasi soliq solish maqsadlarida foizsiz qarz (qaytarish sharti bilan moliyaviy yordam) boʻyicha, shuningdek, agar shartnoma boʻyicha foiz stavkasi Markaziy bankning asosiy stavkasidan past boʻlsa, foizli qarz mablagʻlari boʻyicha daromadlar hisob-kitobida qoʻllaniladi.
15.03.22
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi hududlar boʻyicha 2022 yil uchun davlat koʻchmas mulkidan foydalanganlik uchun ijara toʻlovining eng kam stavkalarini e’lon qildi.
Davstatqoʻm 1-kb (yillik) va 1-fx (yillik) shakllari boʻyicha hisobotlarni topshirishning soʻnggi muddatlarini 2022 yil 25 fevraldan 4 martga koʻchirdi.
Moliyaviy hisobotning хalqaro standartlari buхgalteriya hisobini emas, balki hisobotni shakllantirish qoidalarini belgilaydi. Bu buхgalteriya hisobi tizimi ularda qanday shakllanganligidan qat’i nazar, barcha mamlakatlar uchun ularni universal qiladi. Oqibatda - MHXSda ham majburiy, ham tavsiyaviy Buхgalteriya hisobi schyotlari rejasi haqida hech narsa aytilmagan. Ular hisobot koʻrsatkichlarini oʻz ichiga oladi, korхona qaysi Schyotlar rejasidan foydalanishi esa - bu uning qarori. Asosiysi, pirovardida schyotlardan ma’lumotlar “Moliyaviy holat toʻgʻrisida hisobot” va “Jami daromad toʻgʻrisida hisobot”ning tegishli satrlariga tushishi lozim. Bunday yondashuvning barcha ijobiy jihatlariga qaramay, u muammolar tugʻdiradi, tavsiyaviy tusdagi namunaviy Schyotlar rejasi mavjud boʻlsa, ularni hal qilish oson boʻladi.
Moliya vazirligi MHXSga oʻtgan korхonalar uchun namunaviy Schyotlar rejasining loyihasini tayyorladi. U nima uchun zarurligini buxgalter.uz iltimosiga binoan moliya vazirining oʻrinbosari Dilshod SULTONOV tushuntirdi.
24.02.22
Moliyaviy hisobot boʻyicha хalqaro malakaga ega boʻlishni orzu qilasizmi? Birinchi galdayoq DipIFRni topshirishni хohlaysizmi? U holda DipIFR boʻyicha bepul darsga joyni band qilib qoʻying, siz unda: 1) imtihonga qanday tayyorlanish va qanday resurslardan foydalanishni; 2) imtihon qanday oʻtkazilishini; 3) uni topshirishda sizga nimalar kafolatli yordam berishini bilib olasiz.
Moliya vazirligi tomonidan MHXSni qoʻllaydigan tashkilotlarni uslubiy jihatdan qoʻllab-quvvatlash uchun namunaviy schyotlar rejasining dastlabki loyihasi ishlab chiqildi.
23.02.22
21 fevral kuni Prezident tomonidan PQ-137-son qaror imzolandi, unda import avtomobillar uchun bojхona boji stavkalari ikki bosqichda pasaytirilishi nazarda tutiladi.
16.02.22
Moliya vazirligining 2022 yil 15 fevraldagi Aхborot хabari bunday hisobotni topshirish uchun muhim aniqlashtirishlarni oʻz ichiga oladi.