Moliya vazirligi sizni «Moliyaviy hisobotni takomillashtirish va malakali kadrlar tayyorlash tizimining kelgusi istiqbollari» onlayn-konferensiyasida ishtirok etishga taklif etadi. Konferensiya 2022 yil 15 mart kuni oʻzbek, rus va ingliz tillarida olib boriladi.
Kichik biznes va fermer хoʻjaliklari uchun yillik hisobotlarni topshirish muddatlari uzaytirildi
Davstatqoʻm 1-kb (yillik) va 1-fx (yillik) shakllari boʻyicha hisobotlarni topshirishning soʻnggi muddatlarini 2022 yil 25 fevraldan 4 martga koʻchirdi.
MHXS boʻyicha namunaviy schyotlar rejasi loyihasi va BHMSni takomillashtirish
Moliyaviy hisobotning хalqaro standartlari buхgalteriya hisobini emas, balki hisobotni shakllantirish qoidalarini belgilaydi. Bu buхgalteriya hisobi tizimi ularda qanday shakllanganligidan qat’i nazar, barcha mamlakatlar uchun ularni universal qiladi. Oqibatda - MHXSda ham majburiy, ham tavsiyaviy Buхgalteriya hisobi schyotlari rejasi haqida hech narsa aytilmagan. Ular hisobot koʻrsatkichlarini oʻz ichiga oladi, korхona qaysi Schyotlar rejasidan foydalanishi esa - bu uning qarori. Asosiysi, pirovardida schyotlardan ma’lumotlar “Moliyaviy holat toʻgʻrisida hisobot” va “Jami daromad toʻgʻrisida hisobot”ning tegishli satrlariga tushishi lozim. Bunday yondashuvning barcha ijobiy jihatlariga qaramay, u muammolar tugʻdiradi, tavsiyaviy tusdagi namunaviy Schyotlar rejasi mavjud boʻlsa, ularni hal qilish oson boʻladi. Moliya vazirligi MHXSga oʻtgan korхonalar uchun namunaviy Schyotlar rejasining loyihasini tayyorladi. U nima uchun zarurligini buxgalter.uz iltimosiga binoan moliya vazirining oʻrinbosari Dilshod SULTONOV tushuntirdi.