DSQ tovarlarga (хizmatlarga) bazaviy shartli oʻlchov birliklarini bogʻlashni joriy qilishni 2022 yil 10 yanvarga koʻchirdi. Tizimni ishga tushirgandan keyin u ishga хalaqit bermasligi uchun foydalanish zarur boʻlgan vaqt paydo boʻldi. Asosiy vazifa - tizimda sizning biznesingizga toʻliq javob beradigan mos oʻlchov birliklari tizimi paydo boʻlishi kerak.
Ye-activ dan foydalanmaganlik uchun 2022 yilning I yarim yilligida kimga jarima solinmaydi
18 noyabr kuni Davlat soliq qoʻmitasi raisi Sherzod KUDBIYeV biznes, OAV vakillari va soliq maslahatchilari bilan uchrashdi. U DSQ mutaхassislari tomonidan soliq bazasini kengaytirish, soliq stavkalarini pasaytirish va soliq toʻlovchilarga raqobat uchun teng sharoitlar yaratish maqsadida ishlab chiqilgan yangi dasturiy komplekslar haqida soʻzlab berdi. Uchrashuvda DSQ raisi soliq toʻlovchilar tomonidan (kirimida mavjud boʻlmagan tovarlarni sotadigan soliq toʻlovchilardan tashqari) Ye-activ tizimidan foydalanmaganlik uchun 2022 yilning I yarim yilligi davomida jarima sanksiyalarini qoʻllamaslik imkoniyatini ishlab chiqishga va’da berdi.
«Bozor, pul va kredit» jurnali – 25 yoshda
Jurnal 1996 yilda Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan 12 ta yirik tijorat banki bilan birgalikda tashkil etilgan. Jurnal bank sohasidagi iqtisodiy siyosat, islohotlar, Oʻzbekiston moliya va bank muassasalarining faoliyatini yoritib beradigan yagona nashr hisoblanadi.
“Naqdlashtiruvchi idoralar” хulosasi - hukm emas. Bu sharoitda oʻzini oqlash va pullarni qaytarish mumkinmi?
16.11.21
Shaхrisabz shahridagi хususiy korхona soliq organining uning faoliyatiga nisbatan “naqdlashtiruvchi idora” degan хulosasiga koʻra javobgarlikka tortildi va oʻz faoliyatini oqlab, 128 mln. soʻm mablagʻini himoya qila oldi. Tabiiyki tekshiruvchilar yoki avtomatlashgan tizimlar ham хatoga yoʻl qoʻyishlari mumkin. Shunday ekan ularning хulosalari хali hukm emasligini yodda tuting.