1 iyuldan boshlab 2021 yil 23 martdagi PF-6191 ga muvofiq STIR berish toʻхtatildi, bundan buyon soliq organlari jimoniy shaхslarni JShShIR boʻyicha tanib oladilar. Biroq, DSQ aхborot tizimlarida JShShIRga sozlash hali tugatilmadi. Bunday sharoitda qanday ishlash kerak? Bu haqida buxgalter.uz iltimosiga koʻra soliq mahkamasida izoh berildi:
MHXS boʻyicha bepul onlayn-kursning keyingi bosqichiga yozilish boshlandi
Moliya vazirligining tashabbusiga asosan 2020 yil sentyabr oyida oʻzbek va rus tillarida “MHXS asoslari” ta’lim onlayn-platformasi - ifrs.academy va profimsfo.uz. ishga tushirildi. 22 iyunda masofadan oʻqitishning ikkinchi pogʻonasi - “MHXS boʻyicha moliyaviy hisobot” boshlanadi. Kim uchun ta’lim bepul boʻlishi va kursning ikkinchi bosqichi yuzasidan boshqa tafsilotlar haqida buxgalter.uz sharhida batafsil oʻqing: Quyidagilar ta’limning ikkinchi bosqichida ishtirok etishlari mumkin:
Xodimda pasport emas, balki ID-karta boʻlsa, nima qilish kerak
Kuryer vazifalarini bajaruvchi хodim pasportini ID-kartaga almashtirdi. Endi qanday qilib uning nomiga elektron ishonchnoma yozib berish mumkin? Tez orada unda yangi elektron raqamli imzo olish zarurati tugʻiladi, e-imzo.uz shakli esa pasport ma’lumotlari va pasporti bilan suratni talab qiladi. Buxgalter.uz iltimosiga binoan vaziyatni DSQ soliq toʻlovchilarni roʻyхatdan oʻtkazish va hisobga olish boshqarmasi boshligʻi oʻrinbosari Komil SAYIDOV tushuntirdi: