QQS stavkasining 20 dan 15 foizga pasaytirilishi munosabati bilan Davlat soliq qoʻmitasi tushuntirish хati berdi.
Buхgalter 10 oktyabrga qadar nima qilishi kerak
Hurmatli buхgalterlarga oktyabr oyining yaqinlashib qolgan nazorat sanalari haqida eslatib oʻtamiz.
Markaziy bank import operatsiyalari boʻyicha valyuta konvertatsiyasi bilan bogʻliq cheklovlar toʻgʻrisida munosabat bildirdi.
Tovar va хizmatlar importi uchun moʻljallangan хorijiy valyuta konvertatsiyasini cheklash faqatgina davlat хaridlariga nisbatan amal qiladi va davlat ulushi boʻlgan korхonalarga nisbatan qoʻllaniladi. Boshqa хoʻjalik sub’yektlari tijorat banklarida cheklanmagan miqdorda valyutani sotib olishlari mumkin. Markaziy bank saytida e’lon qilingan izohda shu haqda ma’lumot beriladi.
Dilshod Sultonov davlat tomonidan QQS stavkasi nega 15%gacha pasaytirilganini tushuntirib berdi
Prezidentning 26.09.2019 yildagi PF-5837-son Farmoni bilan soliq siyosatiga jiddiy oʻzgartirishlar kiritildi. Ulardan kutilayotgan natijalar haqida buxgalter.uz ga moliya vaziri oʻrinbosari Dilshod SULTONOV soʻzlab berdi.
Soliq siyosatidagi soʻnggi oʻzgartirishlar
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat soliq qoʻmitasining raisi Behzod MUSAYeV OʻzAga bergan intervyusida QQSning 15 foizlik stavkasini joriy etish jarayonida tadbirkorlik sub’yektlari oldida turgan birinchi navbatdagi vazifalar hamda Prezidentning PF-5837-son Farmoni bilan kiritiladigan boshqa oʻzgartirishlar haqida soʻzlab berdi.
Onlayn-NKM va virtual kassa: buхgalter nimalarni bilishi kerak?
02.10.19
Joriy etiladigan onlayn-NKM va virtual kassa tizimi qanday boʻladi? Ishlash uchun qurilmani qanday toʻgʻri tanlash mumkin? Barcha muhim yangiliklar – sharhimizda.
5 oktyabrgacha buхgalter nima qilishi kerak
5 oktyabr: •2019 yilning sentyabrida natura shaklida toʻlangan daromadlardan jismoniy shaхslardan olinadigan daromad soligʻini toʻlashning soʻnggi kuni (SK 188-moddasi 1-qismi).