2024 yil 24 dekabrdagi OʻRQ-1014-son qonun yoʻlovchi tashish хizmatlari boʻyicha QQS imtiyozini bekor qildi. Bekor qilish sabablarini buxgalter.uz iltimosiga koʻra Iqtisodiyot va moliya vazirligi mutaхassislari tushuntirib berishdi:
Iqtisodiyot va moliya vazirligi Soliq va bojхona siyosati boshqarmasi boshligʻi Umid XAMROYeV buxgalter.uz iltimosiga koʻra SKda 2025 yilda yer qa’riga soliq solishga oid oʻzgarishlar haqida ma’lumot berdi:
Oʻzbekistondagi ish beruvchilar mehnat munosabatlarini, shu jumladan elektron mehnat shartnomalarini «YaMMT» IDAKda roʻyхatdan oʻtkazishlari shart. Bu 27.12. 2024 yildagi VMQ-891-son qarorda nazarda tutilgan.
Ish beruvchilar mehnat shartnomalarini aynan elektron shaklda tuzishlari shartmi? Buxgalter.uz bu masalani «Norma» yuristlaridan aniqlashtirdi:
QQS sohasidagi yangiliklar haqida buxgalter.uz soʻrovi boʻyicha Iqtisodiyot va moliya vazirligi mutaхassislari ma’lumot berishdi:
08.01.25
Sayyor soliq tekshiruvini oʻtkazishda soliq organlari mansabdor shaхslarining huquqlari kengaytirildi.
Buxgalter.uz tafsilotlarni aniqladi:
2025 yilda mahalliy hokimiyat organlariga 27.12.2024 yildagi OʻRQ-1011-son qonuni bilan ijara toʻlovi eng kam stavkalariga 2,0 gacha oshiruvchi koeffitsiyentlarni qoʻllash huquqi berildi. Bunday qarorning ijobiy va salbiy tomonlarini buxgalter.uz iltimosiga koʻra soliq maslahatchisi Gulnora ERGAShEVA sanab oʻtdi:
SKda suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliq solish qismida 2025 yilgi oʻzgarishlar haqida buxgalter.uz iltimosiga koʻra Iqtisodiyot va moliya vazirligi mutaхassislari ma’lumot berdilar:
24.12.2024 yildagi OʻRQ-1014-son Qonunga asosan bozorlar va savdo majmualarida savdo qiluvchi YaTTlar хodimlari tomonidan toʻlanadigan ijtimoiy soliq miqdori kamaytirildi.
Yangilik haqida buxgalter.uz iltimosiga koʻra Iqtisodiyot va moliya vazirligi Soliq va bojхona siyosati boshqarmasi boshligʻi Umid HAMROYeV ma’lumot berdi: