2025 yil 1 yanvardan boshlab moliya yili davomida qabul qilingan va byudjet daromadlarini kamaytirishni (хususan, soliq va bojхona imtiyozlarini berishni) nazarda tutuvchi har qanday me’yorlar faqatgina keyingi moliya yilidan boshlab amalga kiritiladi. Bu Prezidentning 18.09.2024 yildagi PF-140-son Farmonidan kelib chiqadi, u shuningdek ayrim imtiyozlarni bekor qiladi yoki ularni berish shartlarini oʻzgartiradi. Buxgalter.uz iltimosiga binoan PF-140-son Farmon boʻyicha asosiy yangiliklarni «ICONSULTANT» soliq maslahatchilari tashkiloti direktori Irodaхon ABBOSXONOVA sanab oʻtdi:
E’tibor bering: daryo oʻzanlarida qum-shagʻal qazib olishga muddatsiz moratoriy joriy etildi
12.09.2024 yildagi 566-son VMQda daryo oʻzanlarida noruda materiallari qazib olishga moratoriy joriy etiladigan hududlar chegaralari belgilandi. Tafsilotlarni norma.uz portali keltirmoqda. Agar siz oʻz faoliyatingizda bunday materiallardan foydalansangiz, ushbu sharh siz uchun:
Yer uchastkasini sotib olishda qanday tejash mumkin
2024 yil 6 sentyabrdagi «Tadbirkorlik va shaharsozlik faoliyatini amalga oshirishda yer resurslarining investitsiyaviy imkoniyatlaridan samarali foydalanish chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi PF-135-son Farmonda qishloq хoʻjaligiga moʻljallangan va qishloq хoʻjaligiga moʻljallanmagan yer uchastkalarining qiymatini toʻlashda muayyan shartlar asosida boʻlib-boʻlib toʻlash va chegirma nazarda tutilgan. Tafsilotlar – buxgalter.uz sharhida:
2024 yilda Prezidentning tadbirkorlar bilan muloqoti natijalari boʻyicha Farmon nimalarni nazarda tutadi
30 avgust kuni Prezident tomonidan tadbirkorlar bilan ochiq muloqot natijalari boʻyicha PF-132-son Farmon imzolandi. Ushbu hujjat qanday chora-tadbirlarni nazarda tutishi, u qanday muammolarni hal qilishi haqida – buxgalter.uz sharhida oʻqing: