Avgust ostonada, u bilan birga milliy qonunchilikda ham oʻzgarishlar. Buxgalter.uz ularning eng muhimlarining qisqacha sharhini taqdim etadi:
2024-2027 yillarda zargarlik buyumlari ishlab chiqaruvchilar soliq va bojхona imtiyozlaridan foydalanishlari mumkin. Bu 23.07.2024 yildagi PF-104-sonli Prezident Farmonida nazarda tutilgan.
Bu haqda batafsil buxgalter.uz sharhida oʻqing:
24.07.24
27 iyulda regulation.gov.uz da prezident qarori loyihasi ID-101485 muhokamasi yakunlanmoqda. Hujjat respublikada yaqin yillar uchun buхgalteriya hisobi va MHXS rivojlanish yoʻnalishlarini belgilaydi.
Bu PQ kimga va qanday ta’sir qilishi, shuningdek muhokama bosqichida qanday ziddiyatlar aniqlanganligi haqida buxgalter.uz iltimosiga koʻra soliq maslahatchisi, "ICONSULTANT" Soliq maslahatchilari tashkiloti direktori Irodaхon ABBOSXONOVA hikoya qildi:
19.07.24
Elektr ta’minoti tashkilotining iyun oyidagi hisobvaraq-fakturalarida ba’zi tadbirkorlik sub’yektlari odatdagidan ancha koʻp boʻlgan toʻlov summalarini koʻrishdi. Xuddi shunday holat, ehtimol, iyul oyi yakunlari boʻyicha ham ularni kutmoqda.
Bunga nima olib keldi va bunday vaziyatda nima qilish kerakligini buxgalter.uz iltimosiga koʻra soliq maslahatchisi Rustam SOBIROV tushuntirdi:
12.07.24
Soliq qoʻmitasi 2024 yil 1 sentyabrdan (30.05.2024 y. PQ-203-son qaror) pivo mahsulotlarini chakana sotish faoliyati vakolatli organlarga хabar berish tartibida amalga oshirilishini eslatdi. Shuningdek, bu sanadan boshlab tamaki va pivo mahsulotlarini chakana sotish huquqi uchun BHMning 10% miqdorida oylik yigʻim joriy etiladi. Biroq, SK va Davlat byudjeti toʻgʻrisidagi qonunda bunday normalar mavjud emas.