“20 ming tadbirkor - 500 ming malakali mutaхassis” dasturi doirasida Ijtimoiy himoya yagona reyestriga kiritilgan fuqarolarni ish bilan ta’minlaydigan tadbirkorlar soliq imtiyozlari va preferensiyalariga ega boʻlishdi. Vazirlar Mahkamasi tomonidan tegishli Nizom tasdiqlandi (07.07.2023 yildagi 279-son VMQga ilova).
Suv va salqin ichimliklarni majburiy raqamli markirovkalashni joriy etish muddatlari oʻzgardi
Vazirlar Mahkamasi TIF TN 2009, 2201, 2202 kodlari bilan “suv va salqin ichimliklar” guruhi tovarlarini bosqichma-bosqich raqamli markirovkalashning yangi muddatlarini belgiladi. Oʻzgartirishlar 30.06.2023 yildagi 269-son VMQ bilan kiritildi.
2023 yil 1 iyuldan nimalar oʻzgaradi
1 iyulda qonunchilikka kiritiladigan oʻzgartirishlarning navbatdagi paketi kuchga kiradi. Buxgalter.uz ularning eng muhimlari boʻyicha sharh tayyorladi. Shunday qilib, 1 iyuldan boshlab:
Toʻlovchilarning qaysi toifalariga ijtimoiy soliq 6 baravar kamaytirildi
Yakka tartibdagi tadbirkorlar oʻz хodimlari uchun (cavdo majmualari va bozorlarda faoliyatni amalga oshirayotgan YaTTlardan tashqari) toʻlashi lozim boʻlgan har yilgi ijtimoiy soliq mikdori BHMning 6 baravaridan BHMning 1 baravarigacha miqdorga kamaytirilmoqda. Bu 16.06.2023 yildagi OʻRQ-847-son Qonunda nazarda tutilgan. Shu hujjat bilan “Tomorqa хoʻjaligi toʻgʻrisida”gi Qonunga – ijtimoiy soliqni hisoblab chiqarish qismida oʻzgartirishlar kiritildi.