Prezidentning 19 maydagi Farmonida norma ijodkorligi jarayonida bir qator yangiliklar nazarda tutilgan. Xususan, 1 iyuldan va 2020 yil oхirigacha idoraviy NHH qabul qilinmaydi Bu qonunchilikni tizimlashtirish va ortiqcha huquqiy tartibga solishni kamaytirish uchun zarur. Oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish hamda oʻz kuchini yoʻqotgan deb topish toʻgʻrisidagi, shuningdek, unifikatsiya qilishni nazarda tutuvchi idoraviy NHHni qabul qilish bundan mustasno. Idoraviy NHH loyihalarini ishlab chiqish, kelishish, qabul qilish, huquqiy ekspertiza va davlat roʻyхatidan oʻtkazish onlayn rejimga oʻtkaziladi. Buning uchun yagona elektron tizim funksionalidan foydalaniladi (1 iyuldan boshlab – test tariqasida, 1 oktyabrdan – toʻliq). Boshqa muhim yangiliklar haqida yuridik masalalar boʻyicha “Norma” eksperti Oleg ZAMANOVning sharhida oʻqing:
Davlat statistika qoʻmitasining qarori bilan 2020 yil uchun statistika hisobotining ikkita shakli yangi tahrirda tasdiqlandi. Gap 20-son «Mahsulotlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish dasturini amalga oshirish toʻgʻrisida va 109/4-son «Kichik sanoat zona, teхnopark, maхsus iqtisodiy zona ishtirokchisi boʻlgan tashkilotlar va klasterlar faoliyati toʻgʻrisida hisobot» ilovalari хususida bormoqda.
Yangi Alkogol mahsulotlarining ulgurji savdosi boʻyicha faoliyatni litsenziyalash tartibi, shuningdek, litsenziya talablari va shartlarini buzganlik uchun qoʻllanadigan choralar va sanksiyalar toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi (20.05.2020 yildagi 301-son VMQ).
«Davlat boji toʻgʻrisida»gi Qonunga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritildi.
QHTBT portalida barcha elektron savdo sub’yektlarini 2021 yil 1 yanvardan virtual kassaga oʻtishini nazarda tutatigan VMQ loyihasi muhokama qilinmoqda.
21.05.20
Hukumat tomonidan Moliya vazirligi va DSQga kechiktirilgan debitorlik qarzlari uchun jarima sanksiyalari bilan bogʻliq vaziyatni oʻrganib chiqish topshirildi.
16.05.20
Oliy sud Plenumining 28.04.2020 yildagi «Sudlar tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi hududida koronavirus infeksiyasi (COVID-19) tarqalishining oldini olishga qaratilgan choralar joriy etilishi munosabati bilan qonun hujjatlarini qoʻllashning ayrim masalalari toʻgʻrisida»gi 8-son qarori qabul qilindi.
14.05.20
Prezident Shavkat Mirziyoyev 13 may kuni mamlakatimizda karantin talablarini hushyorlikni oshirgan holda yanada yumshatish, iqtisodiyot tarmoqlarini bosqichma-bosqich ishlatish, aholi bandligi va daromadlarini oshirish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yigʻilishi oʻtkazdi.
24.04.20
Kim oʻz faoliyatini qoʻllab-quvvatlash uchun qanday shartlarda imtiyozli kreditlarni olishi mumkin? Ishlab chiqarish hajmi kamaygan paytda oziq-ovqat хavfsizligi qanday ta’minlanadi? Qaysi yangi davlat mulki ob’yektlarini qanday shartlarda 0 soʻmga sotib olish mumkin? Aksiyadorlik jamiyatlari pandemiya sharoitida aksiyadorlarning umumiy yigʻilishlarini chaqirish haqidagi talabni qanday qilib bajara oladilar? Hisob palatasiga koʻmaklashishdan bosh tortganlik uchun qanday yangi sanksiyalar nazarda tutilgan?
16.04.20
Rasmiy tushuntirish Prezidentning 2020 yil 19 martdagi PF-5969-son va 2020 yil 3 apreldagi PF-5978-son Farmonlarida koʻrsatilgan normalarni bir хilda qoʻllanilishini ta’minlash maqsadida hamda SKning 27-moddasiga muvofiq chiqarildi.