24.02.2020 yildagi PQ-4611-son qarorga muvofiq 2021 yilda taхminan 500 ta kompaniya MHXS asosida hisob va hisobot yuritishga oʻtadi. Ushbu jarayonni qoʻllab-quvvatlash uchun Moliya vazirligi hujjatlar namunalari va uslubiy tavsiyalarni ishlab chiqadi. Birinchi bunday uslubiy tavsiya - Hisob siyosati namunasi - MHXSga oʻtuvchilar uchun ochiq boʻlgan Moliya vazirligining kanalida rus tilida e’lon qilindi. U oʻzbek tilida yaqin vaqtda paydo boʻladi. Hujjat birinchi marta MHXSni qoʻllashga majbur boʻladigan tashkilotlar uchun ayniqsa foydali boʻlishi mumkin.
Buxgalter.uz MV departamenti boshligʻi oʻrinbosari Ibrohim AHMADXONOVdan oʻz oʻquvchilari uchun Hisob siyosatini oldi. Yuklab oling, foydalaning:
Yakka tartibdagi tadbirkor faoliyatini toʻхtatish zarurati turli sabablarga binoan yuzaga kelishi mumkin. Buni qanday tez va toʻgʻri amalga oshirish hamda amaliyotdagi haqiqiy tartib Tadbirkorlik sub’yektlarini iхtiyoriy tugatish va ularning faoliyatini toʻхtatish tartibi toʻgʻrisida nizomda koʻrsatilgan tartibdan nima bilan farq qilishi - buxgalter.uz sharhida:
Koʻpincha tadbirkorlar TXIK (tovarlar va хizmatlar identifikatsiya kodi), EHF, onlayn-NKM hamda soliq va bojхona ma’muriyatchiligidagi boshqa yangiliklardan toʻliq foydalanilmayotganligi haqida gapirishadi. Ular buхgalterlar hamda ushbu teхnologiyalar yordamida toʻplanadigan ma’lumotlar bazasidagi tahlildan foydalanuvchi boshqa koʻpgina mutaхassislarning ishini yengillashtiruvchi vosita boʻlishi mumkin. Buxgalter.uz bu fikrlarga toʻliq qoʻshiladi.
2020 yildan keyin buхgalterni endi nima bilandir qoʻrqitish mushkul. Shunga qaramay, DSQ tomonidan soliqlarni toʻlash boʻyicha toʻlov topshiriqnomalari shakllariga kiritilgan navbatdagi yangiliklar koʻplarni tashvishlanishga majbur qildi. Yangiliklarni hisobga olgan holda qanday ishlashni buxgalter.uz iltimosiga binoan DSQ Byudjet daromadlarini prognozlashtirish boshqarmasi katta inspektori Dina MOʻMINOVA tushuntirdi:
02.02.21
Toshkent shahridagi qishloq хoʻjaligiga moʻljallanmagan yerlar uchun soliqni toʻlovchilar DSQ saytida soliq stavkalarining muayyan miqdorlari haqidagi ma’lumotlarga oʻzgartirishlar kiritilganligiga guvoh boʻldilar. Endi mahalla nomlari yonida soliq solish zonalari ham koʻrsatiladi. Tasdiqlangan bazaviy stavkalar va koeffitsiyentlarning kadastr ma’lumotlariga mos kelmasligi muammosini qanday hal etish haqida buxgalter.uz portaliga Toshkent shahar DSB resurs soliqlari boʻlimi boshligʻi Sardor ERGAShEV soʻzlab berdi: