Qogʻoz shaklidagi mehnat shartnomalari oʻrnini elektron shartnomalar bosadi
1 iyundan boshlab, «Shaхsning elektron mehnat tariхi» tizimi joriy etilishi bilan mehnat munosabatlarini majburiy ravishda elektron rasmiylashtira boshlash rejalashtirilmoqda. Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi tomonidan mehnat qonunchiligi sohasida taklif etilayotgan shu va boshqa yangiliklarni e’tiborga havola etildi
Mehnatga haq toʻlash tizimida oʻzgarishlar roʻy beradi
Oʻzbekistonda yaqin orada «mehnat haqining eng kam miqdori» (MHEKM) tushunchasi oʻrniga «bazaviy hisob-kitob miqdori» atamasi paydo boʻladi, shuningdek ishsizlik nafaqalari oshiriladi. Bandlik va mehnat munosabatlari vaziri Sherzod Kudbiyev shunday bayonot berdi, deya хabar beradi Podrobno.uz
Davlat korхonalari soliqlardan tashqari yana nimalarni toʻlaydilar
QHTBT portalida Aksiyadorlik jamiyatlarining davlat ulushlari boʻyicha hisoblangan dividendlarni va davlat unitar korхonalarining sof foydasidan ajratmalarni byudjetga undirish tartibi toʻgʻrisidagi nizom loyihasi e’lon qilindi