Tashqi savdo operatsiyalari boʻyicha muddati oʻtgan debitorlik qarzi uchun jarimalarni qoʻllash qoidalari oʻzgardi 07.09.2024 y. VMQ-551-sonli qaror.. Buxgalter.uz iltimosiga koʻra, soliq maslahatchisi Gulnora ERGAShEVA nimalarga alohida e’tibor qaratish kerakligi haqida gapirib berdi:
IT-park rezidentlari qanday yangi imtiyozlar olishdi
IT-kompaniyalar Oʻzbekistonda Prezidentning 14.10.2024 yildagi PF-157-sonli yangi Farmoniga muvofiq yangi soliq imtiyozlarini olishdi. Tafsilotlar – buxgalter.uz sharhida.
15 oktyabrdan TIF ishtirokchilari uchun nimalar oʻzgardi
Prezident Farmoni bilan tashqi savdo operatsiyalari boʻyicha valyuta nazorati siyosatiga oʻzgartirishlar kiritdi. TIF ishtirokchilari uchun nimalar oʻzgarganligini buxgalter.uz sharhida oʻqing:
Eksportchilar uchun qanday imtiyozlar bekor qilinadi va «mahalliy mahsulot» qanday aniqlanadi
Ikki loyiha - Prezident farmoni va Vazirlar Mahkamasining qarori - 22 oktyabrgacha SOVAZ portalida muhokama qilinmoqda. Birinchisi - JST talablariga moslashish doirasida eksportchi kompaniyalarni qoʻllab-quvvatlash uchun joriy etilgan 6 ta imtiyozni bekor qiladi. Ikkinchisi - mahalliy mahsulotlar va ishlab chiqaruvchilar, ular ishlab chiqarayotgan tovarlar va хom ashyoning elektron reyestrini yaratadi. Maqsad - mahalliy ishlab chiqaruvchilarga oʻz mahsulotlarini bozorga olib chiqishda koʻmaklashish. Tafsilotlar - buxgalter.uz sharhida: