Birja savdolari ishtirokchilari uchun 5 ta muhim oʻzgartirishlar
17 may kuni oʻtkazilgan tovar-хomashyo birjasida savdolarga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishida Prezident tomonidan mahalliy tadbirkorlar ulushini oshirish boʻyicha maqsadlar belgilab berildi. Xususan:
Raqobatga qarshi harakatlar uchun jarimalar oshiriladi (jadval)
18.05.22
QHTBTda raqobat, tabiiy monopoliyalar va iste’molchilarning huquqlarini himoya qilish toʻgʻrisidagi qonunchilikni buzganlik uchun ma’muriy javobgarlikni kuchaytirishni nazarda tutuvchi qonun loyihasi joylashtirildi. Qulaylik uchun buxgalter.uz oʻzgartirish va qoʻshimchalarni jadvalda toʻpladi:
«Tadbirkor virtual ofisi» ishga tushirilgach, «Yagona oyna» va my.soliq.uz portallari nima boʻladi
QHTBT portalida tadbirkorlik sub’yektlariga litsenziya olish va soliq hisobotini topshirish imkonini beradigan «Tadbirkor virtual ofisi»ni yaratish nazarda tutilgan Prezident Farmoni loyihasi joylashtirilgan. Shuningdek loyihada masofaviy tarzda oʻtkaziladigan tekshiruvlar roʻyхati belgilangan, ular savolnoma boʻyicha oʻtkaziladi.
10.05.22
Prezident tomonidan 5 may kuni “Oʻzbekiston Respublikasining Soliq kodeksiga qoʻshimcha va oʻzgartishlar kiritish toʻgʻrisida”gi OʻRQ-767-son Qonun imzolandi. SKga kiritiladigan asosiy oʻzgartirishlar sharhi - buxgalter.uz da.