Yangi qoidalar boʻyicha kim va qanday miqdorda “bolalar” nafaqasi hamda moddiy yordam oladi
2021 yil 1 sentyabrdan boshlab Oʻzbekiston Prezidentining 11.08.2021 yildagi PF-6277 Farmoni bilan fuqarolar oʻzini oʻzi boshqarish organlari tomonidan 14 yoshgacha bolalari boʻlgan oilalarga beriladigan nafaqa hamda bola 2 yoshga toʻlguniga qadar uni parvarish qilish nafaqasi oʻrniga kam ta’minlangan oilalarga bolalar nafaqasi (bundan buyon – bolalar nafaqasi) tayinlanadi. Mazkur va boshqa nafaqalarni PF-6277 ga muvofiq tayinlash va hisoblash qoidalari toʻgʻrisida buxgalter.uz uchun maхsus “Norma” ekspertlari, huquqshunoslar Lenara XIKMATOVA va Sardor JUMAShOV gapirib berishdi:
2021 yil 1 sentyabrdan nimalar oʻzgaradi
1 sentyabrdan boshlab qonun hujjatlaridagi navbatdagi oʻzgartirishlar kuchga kiradi. Buxgalter.uz rahbarlar, buхgalterlar va kadrlar хodimlari bilishlari lozim boʻlgan yangiliklar sharhini taqdim etadi.
Senat SKga oʻzgartirishlarni ma’qulladi
27 avgust kuni Senatning XVIII yalpi majlisida boshqa qonunlar qatorida “Oʻzbekiston Respublikasining Soliq kodeksiga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi Qonun ham ma’qullandi. Buxgalter.uz asosiy jihatlarni ajratib koʻrsatdi.