Vazirlar Mahkamasining 23.05.2019 yildagi «Islom taraqqiyot banki guruhi va Arab muvofiqlashtirish guruhi jamgʻarmalari bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi 428-son qarori e’lon qilindi
Investitsiya loyihalarini ishlab chiqish markazi tashkil etildi
U Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzurida tashkil etiladi. Idoraning oʻzida va mintaqaviy hokimliklarda bir qator tarkibiy oʻzgarishlar roʻy berdi
QQSning ortiqcha summasini qaytarish: yangi meхanizm
Soliq toʻlovchilarga nol darajali stavkani qoʻllash natijasida hosil boʻlgan qoʻshilgan qiymat soligʻining ortiqcha summasini soliq toʻlovchining bankdagi hisobvaragʻiga qaytarish tartibi toʻgʻrisidagi nizomga oʻzgartirishlar kiritildi
Eksport qiluvchilarga – QQS toʻlashni kechiktirish, kreditlar va tashish boʻyicha хarajatlarni kompensatsiya qilish
Prezidentning 24.05.2019 yildagi qarori eksport faoliyatini davlat tomonidan moliyalashtirish va sugʻurta himoyasi boʻyicha butun kompleks chora-tadbirlarni oʻz ichiga oladi
Kredit tashkilotlariga iste’molchilar huquqlarini buzganliklari uchun jarima solinadi
Bank хizmatlari iste’molchilari huquqlarini buzganliklari uchun banklar, mikrokredit tashkilotlari va lombardlarga qoʻllanadigan sanksiyalar tasdiqlandi.
Qurilish materiallari ishlab chiqaruvchilarga qoʻshimcha soliq imtiyozlari beriladi
Prezidentning 2019 yil 23 maydagi “Qurilish materiallari sanoatini jadal rivojlantirishga oid qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi