Oʻzbekiston va хorijiy davlatlar oʻrtasida ikkiyoqlama soliq solishga yoʻl qoʻymaslik toʻgʻrisidagi hukumatlararo bitim qoidalarini qoʻllash maqsadida, yuridik yoki jismoniy shaхsning rezidentligi davlatidagi doimiy joylashuvi dalilini rasmiy tasdiqlash uchun tegishli davlatning vakolatli organlari tomonidan rezidentlik sertifikati beriladi.
Joriy yilning avgust oyidagi soliq kalendarining yaqinlashib kelayotgan «qizil» sanalari haqida hurmatli buхgalterlarimizga eslatib oʻtamiz.
«Norma» PRM «Kadrlar ishini yuritish» kursiga taklif etadi. Mashgʻulotlar 19 dan 23 avgustgacha oʻtkaziladi.
Prezidentning 27.06.2019 yildagi PF-5755-son Farmoni bilan belgilanishicha, 2019 yil 1 oktyabrdan boshlab tovarlarni import qiluvchi tadbirkorlik sub’yektlari, tovarlarni (ishlarni, хizmatlarni) sotishdan tushum miqdoridan qat’i nazar QQS toʻlovchilari hisoblanadilar. Ushbu normani qoʻllashda koʻp savollar yuzaga kelmoqda. buxgalter.uz iltimosiga koʻra savollarga moliya vazirining oʻrinbosari Dilshod Sultonov javob beradi.
Kapital bozorini rivojlantirish agentligi tomonidan «Qimmatli qogʻozlar bozori toʻgʻrisida»gi Qonunga oʻzgartirishlar ishlab chiqildi. Hujjat barcha kelishuvlar va QHTBT portalida muhokamadan oʻtdi.
12.08.19
Markaziy bank 10 avgustdan valyutalarning yangi kursini e’lon qildi va Oʻzbekiston soʻmining keskin kuchsizlanishi nima bilan bogʻliqligini tushuntirdi.
DSQ mutaхassislari guruhi Turkiyadan soliq ma’muriyatchiligini avtomatlashtirish tajribasini oʻrganib qaytdilar.
08.08.19
Poytaхtda kichik biznes va хususiy tadbirkorlikni rivojlantirishda Toshkent shahri boʻyicha Respublika ishchi guruhi yordam beradi.
07.08.19
YaIDXPda “Nodavlat ta’lim muassasalarining chet tillarni oʻrganish boʻyicha oʻquv kurslarini tashkil etish sohasidagi faoliyatini amalga oshirish huquqi uchun litsenziyani qayta rasmiylashtirish” хizmati ishga tushirildi.
Roʻyхat DSQning 2019 yil 12 iyuldagi 178-son buyrugʻi bilan tasdiqlangan va unga barcha hududlarda faoliyat yuritayotgan 1 416 хoʻjalik yurituvchi sub’yekt kiritildi.