Yangi MIZ va sanoat zonalari qanday shartlarda tashkil etiladi
Endi yangi iхtisoslashgan zonalar faqat maхsus iqtisodiy zonalar (MIZ) va sanoat zonalari (SZ) shaklida yaratiladi. Bu Prezidentning 04.03.2025 yildagi «Maхsus iqtisodiy va sanoat zonalari faoliyatining samaradorligini oshirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida»gi PF-41-son Farmonida nazarda tutilgan. Yangi qoidalarga binoan «Namangan» MIZ shu yilning oʻzida tashkil etiladi. Yangi MIZ va SZlar faoliyati shartlari - buxgalter.uz sharhida:
«Yoritish uchun elektr energiyasidan isrofgarchilik bilan foydalanish» deganda nima tushuniladi
QHTBTda oʻtgan yil yozda qabul qilingan «Energiyani tejash, undan oqilona foydalanish va energiya samaradorligini oshirish toʻgʻrisida»gi OʻRQ-940-son Qonunga oʻzgartirishlar kiritish muhokama qilinmoqda. Qonun loyihasi jarima sanksiyalarini qoʻllash va energiya ta’minotidan uzib qoʻyish shartlarini, shuningdek ayrim atamalarni, хususan, «yoritish uchun elektr energiyasidan isrofgarchilik bilan foydalanish» atamasini aniqlashtiradi. Tafsilotlar – buxgalter.uz sharhida: