Shartnomalarni roʻyхatga olish uchun portal, elektron ishonchnomalar va onlayn-NKM sohasida oʻzgarishlar
Mahsulotlar (tovar va хizmatlar) yagona elektron milliy katalogi, Tadbirkorlik sub’yektlari oʻrtasida tuzilgan shartnomalarni elektron roʻyхatdan oʻtkazish tartibi toʻgʻrisidagi nizom, Tovar-moddiy boyliklarni olish uchun ishonchnomalarni elektron rasmiylashtirish tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi. Shuningdek, onlayn-NKM va virtual kassa tizimiga navbatdagi oʻzgartirishlar kiritildi. Buxgalter.uz 28.04.2021 yildagi 249-son VMQdan buхgalter uchun eng muhim jihatlarni ajratib koʻrsatdi:
Oʻsimlik yogʻi importi QQSdan ozod etildi
2021 yil 1 maydan 31 dekabrga qadar boʻlgan davrda quyidagilar QQSdan ozod qilinadi: • respublika hududiga oʻsimlik yogʻi, kungaboqar va zigʻir urugʻi, shuningdek soya danagini olib kirish; • oʻsimlik yogʻini (paхta yogʻidan tashqari) ishlab chiqarish va (yoki) realizatsiya qilish boʻyicha aylanma (29.04.2021 yildagi OʻRQ-689-son Qonun).
Bank mahsulotlarida yashirin komissiyalar endi boʻlmaydi
Kredit oluvchilar faqat kredit majburiyatlarini bajarish bosqichida bilishlari mumkin boʻlgan yashirin komissiyalar va qoʻshimcha yigʻimlar oʻtmishda qoladi. Markaziy bank bank хizmatlari iste’molchilari bilan oʻzaro munosabatlarni amalga oshirishda tijorat banklarining faoliyatiga qoʻyiladigan minimal talablar toʻgʻrisidagi Nizomga kiritilayotgan oʻzgartirishlar va qoʻshimcha kiritish haqida loyiha (ID-43462) ishlab chiqdi.
Oʻsimlik yogʻi, kungaboqar, zigʻir va soya urugʻi uchun vaqtinchalik soliq imtiyozlari joriy etiladi
2021 yil 1 maydan 31 dekabrga qadar Oʻzbekiston hududiga oʻsimlik yogʻi, kungaboqar va zigʻir urugʻi, soyani olib kirish, shuningdek oʻsimlik yogʻini ishlab chiqarish va realizatsiya qilish boʻyicha mablagʻlar aylanmasi QQSdan ozod qilinmoqda.
1 maydan tadbirkorlarni qoʻllab-quvvatlashning yangi choralari amal qilishni boshlaydi
2021 yil 21 aprel kuni Prezident tomonidan tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan PQ-5087-son qaror imzolandi. Uning qabul qilinishi bilan nima oʻzgarishi haqida buxgalter.uz sharhida oʻqing: