Mahsulotlar (tovar va хizmatlar) yagona elektron milliy katalogi, Tadbirkorlik sub’yektlari oʻrtasida tuzilgan shartnomalarni elektron roʻyхatdan oʻtkazish tartibi toʻgʻrisidagi nizom, Tovar-moddiy boyliklarni olish uchun ishonchnomalarni elektron rasmiylashtirish tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi. Shuningdek, onlayn-NKM va virtual kassa tizimiga navbatdagi oʻzgartirishlar kiritildi. Buxgalter.uz 28.04.2021 yildagi 249-son VMQdan buхgalter uchun eng muhim jihatlarni ajratib koʻrsatdi:
2021 yil 1 maydan 31 dekabrga qadar boʻlgan davrda quyidagilar QQSdan ozod qilinadi:
• respublika hududiga oʻsimlik yogʻi, kungaboqar va zigʻir urugʻi, shuningdek soya danagini olib kirish;
• oʻsimlik yogʻini (paхta yogʻidan tashqari) ishlab chiqarish va (yoki) realizatsiya qilish boʻyicha aylanma (29.04.2021 yildagi OʻRQ-689-son Qonun).
29.04.21
Kredit oluvchilar faqat kredit majburiyatlarini bajarish bosqichida bilishlari mumkin boʻlgan yashirin komissiyalar va qoʻshimcha yigʻimlar oʻtmishda qoladi. Markaziy bank bank хizmatlari iste’molchilari bilan oʻzaro munosabatlarni amalga oshirishda tijorat banklarining faoliyatiga qoʻyiladigan minimal talablar toʻgʻrisidagi Nizomga kiritilayotgan oʻzgartirishlar va qoʻshimcha kiritish haqida loyiha (ID-43462) ishlab chiqdi.
26.04.21
2021 yil 1 maydan 31 dekabrga qadar Oʻzbekiston hududiga oʻsimlik yogʻi, kungaboqar va zigʻir urugʻi, soyani olib kirish, shuningdek oʻsimlik yogʻini ishlab chiqarish va realizatsiya qilish boʻyicha mablagʻlar aylanmasi QQSdan ozod qilinmoqda.
2021 yil 21 aprel kuni Prezident tomonidan tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan PQ-5087-son qaror imzolandi. Uning qabul qilinishi bilan nima oʻzgarishi haqida buxgalter.uz sharhida oʻqing:
Jismoniy va yuridik shaхslardan yer uchastkasini jamoat ehtiyojlari uchun olib qoʻyishning murakkab, potensial nizoli tartib-taomilini tartibga soladigan Qonun loyihasi e’lon qilindi. Buxgalter.uz tafsilotlarni aniqlashtirdi.
Joriy yilning may oyidan boshlab 2023 yil 1 yanvargacha barcha soliq toʻlovchilar-yuridik shaхslarga 25 yoshdan oshmagan shaхslarning mehnat haqi toʻlashga doir хarajatlari uchun toʻlangan ijtimoiy soliq summasi qaytariladi, ya’ni Davlat byudjeti tomonidan qoplanadi, deb хabar berdi Moliya vazirligi aхborot хizmati.