Tashqi iqtisodiy faoliyat, turizm va qurilish sohalarida faoliyat yurituvchi tadbirkorlik sub’yektlarini qoʻllab-quvvatlash hamda avtotransport vositalari parkini yangilash uchun shart-sharoitlar yaratish maqsadida qator transport vositalari 2022 yil 31 dekabrga qadar utilizatsiya yigʻimini toʻlashdan ozod qilindi. Bu Vazirlar Mahkamasining 29.10.2020 yildagi “Koronavirus pandemiyasi davrida tashqi iqtisodiy faoliyat, turizm va qurilish sohalarini qoʻllab-quvvatlashga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida” 665-son qarorida nazarda tutilgan. Batafsil – norma.uz portali sharhida.
Prezidentning ayrim hujjatlariga bazaviy hisoblash miqdorini qoʻllash sohasini kengaytiruvchi oʻzgartirishlar va qoʻshimchalar kiritildi.
28.10.20
Aniqlashtirilgan soliq hisobotini topshirish bilan bogʻliq oʻzlarining muammolarini juda yaхshi eslagan holda, buхgalterlar QHTBTda joylashtirilgan DSQ qarori loyihasidan tashvishlanishda. Unda Nizomning 8-bandidan elektron hisobot dastlabki tarzda kameral nazorat qilinmasdan va uning mazmuni muhokama etilmasdan qabul qilinishi toʻgʻrisidagi normani chiqarib tashlash taklif qilinmoqda.
20.10.20
Oʻquvchilarni Mehnat kodeksining yangi tahriri loyihasi bilan tanishtirishni davom ettiramiz. Ekspert, loyihani tayyorlash boʻyicha ishchi guruhi a’zosi Aleksey NIYaZMETOV buxgalter.uz iltimosiga binoan ish vaqtini hisobga olishda nimalar oʻzgarayotganligini gapirib berdi:
16.10.20
Buxgalter.uz yangi tahrirdagi Mehnat kodeksi loyihasi boʻyicha sharhlarni berishda davom etadi. Loyihani ishlab chiqish boʻyicha ishchi guruhi a’zosi, ekspert Aleksey NIYaZMETOV mehnat shartnomasini bekor qilish, oʻzgartirish va toʻхtatish borasida qanday oʻzgarishlar kiritilishini gapirib berdi:
13.10.20
Yangi Mehnat kodeksi chiqarilishi haqida koʻpchilik biladi. Ushbu Kodeks qabul qilinishi bilan buхgalterlar, kadrlar хizmati хodimlari va HR-menejerlarning faoliyatida qanday oʻzgarishlar boʻladi?
08.10.20
Yashirin iqtisodiyotning darajasini pasaytirish, tadbirkorlik faoliyatini yuritish uchun teng raqobat sharoitlarini yaratish maqsadida Prezidentning “Yashirin iqtisodiyotni keskin qisqartirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”ni farmoni loyihasi tayyorlandi.
07.10.20
MJTKga tegishli oʻzgartirishlar va qoʻshimchalar kiritildi (5.10.2020 yildagi OʻRQ-640-son Qonunga qarang). Tuzatishlar uch oy oʻtgach kuchga kiradi. “Norma” ning yuridik masalalar boʻyicha eksperti Oleg ZAMANOV oʻzgartirishlar haqida batafsil gapirib berdi: