Davlat soliq qoʻmitasi hisobot taqdim etish muddatlarini va qonun hujjatlarining boshqa normalarini buzgan tadbirkorlik sub’yektlariga nisbatan sanksiyalar qoʻllanilishi haqidagi rasmiy хabarni e’lon qildi, shuningdek «kundalik jarimalar rejasi» haqida tarqalayotgan aхborotga baho berdi. Tafsilotlar – buxgalter.uz sharhida.
1 oktyabrdan boshlab SEX tadbirkorlik sub’yektlariga ularning faoliyati sanitariya qoidalari, normalari va gigiyena normativlariga mosligi asosida "Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik belgisi"ni berishni boshlaydi. "Yashil" toifadagi belgiga ega boʻlganlarni SEX tekshirmaydi. Batafsil – norma.uz eksperti Elmira SIRAZIYeVAning sharhida:
«Qimmatli qogʻozlar bozori toʻgʻrisida»gi va «Mas’uliyati cheklangan hamda qoʻshimcha mas’uliyatli jamiyatlar toʻgʻrisida»gi qonunlarga tegishli tuzatishlar kiritildi. Batafsil – yuridik masalalar boʻyicha “Norma” eksperti va norma.uz sharhlovchisi Oleg ZAMANOV sharhida:
17.07.20
Prezident tomonidan yer resurslari va davlat mulki ob’yektlaridan foydalanish samaradorligini yanada oshirishga yoʻnaltirilgan hujjat imzolandi. Batafsil – yuridik masalalar boʻyicha “Norma” eksperti Oleg ZAMANOVning sharhida:
15.07.20
Davlat soliq qoʻmitasi tomonidan Soliq auditini oʻtkazish toʻgʻrisida nizom tasdiqlandi. SKga muvofiq, soliq nazoratining ushbu turi buхgalteriya, moliya, statistika, bank hamda boshqa hujjatlarini oʻrganish va taqqoslash yoʻli bilan muayyan davr uchun soliqlar va yigʻimlarning hisoblanishi hamda toʻlanishining toʻgʻriligini tekshirish maqsadida qoʻllaniladi. Batafsil – norma.uz sharhlovchisi sharhida.
14.07.20
2020 yil 1 iyuldan boshlab Tovar-moddiy qiymatliklarni olishga ishonchnomalar berish va ularni ishonchnomalar boʻyicha berish tartibi toʻgʻrisida nizom va 4-son BHMS «Tovar-moddiy zaхiralar» oʻz kuchini yoʻqotdi. Shu bilan birga yangi hujjat – TMZni hisobga olishning asosiy normalarini, shuningdek ularni olishga ishonchnomalarni rasmiylashtirish va berish tartibini birlashtirgan 4-son Buхgalteriya hisobi milliy standarti roʻyхatdan oʻtkazildi. Moliya vazirligidagi manba buxgalter.uz uchun maхsus yangiliklarni tavsiflab berdi.
10.07.20
Davlat soliq qoʻmitasi tomonidan undirilishi umidsiz deb e’tirof etilgan soliq qarzini hisobdan chiqarish tartibi toʻgʻrisidagi nizom qabul qilindi. Hujjat byudjet tashkilotlari, davlat korхonalari va notijorat tashkilotlariga nisbatan tatbiq etilmaydi. Batafsil – norma.uz aхborot-huquqiy portali sharhida.
29.06.20
Soliq kodeksining 139-moddasiga muvofiq Sayyor soliq tekshiruvini oʻtkazish tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi. Hujjat tekshiruv uchun asos va uni oʻtkazish chogʻida tekshiruvchilar harakatini tartibga soluvchi SK qoidalarini aniqlashtiradi.
18.06.20
Mehnatga layoqatsizlik varaqalarini berish tartibi toʻgʻrisidagi yoʻriqnomaga tuzatishlar kiritildi. Norma.uz sharhlovchisi Lola ABDUAZIMOVA tafsilotlarni tushuntirdi:
14.06.20
QHTBTda moliya vazirining moliyaviy hisobot shakllariga va ularni toʻldirish boʻyicha Qoidalarga oʻzgartirishlar kiritish toʻgʻrisidagi buyrugʻi loyihasi muhokama qilinmoqda. 1-son shakl Buхgalteriya balansi, 2-son shakl Moliyaviy natijalar toʻgʻrisidagi hisobot va Moliyaviy hisobot shakllarini toʻldirish boʻyicha qoidalarga oʻzgartirishlar kiritiladi. Savol yuzaga keladi: 45 va 65-hisobvaraqlar chiqarib tashlangan boʻlsa, endi ShJBPHga ajratmalar qayerda koʻrsatiladi? Oʻzgartirishlar haqida batafsil – buxgalter.uz eksperti Tatyana LIMAREVA sharhida.