Kvalifikatsiya qilish masalalari
Valyuta qimmatliklarini bosqinchilik, tovlamachilik, oʻzlashtirish yoki rastrata qilish yoʻli bilan talon-toroj qilish Jinoyat kodeksining faqat ana shunday jinoyatlar uchun javobgarliknn koʻzda tutuvchi moddasi bilan kvalifikatsiya qilinib, valyuta qimmatliklarini oʻtkazish jinoyati bilan qoʻshimcha kvalifikatsnya qilishni talab qilmaydi.
Surхondaryo viloyati jinoyat ishlari boʻyicha Sariosiyo tuman sudi tomonidan E., Denov tuman IIB voyaga yetmaganlarning ishi bilan shugʻullanuvchi inspeksiya noziri boʻlib ishlab, jinoiy sheriklari oddiy militsiya sardori Sh. va fuqaro I.lar bilan jinoiy til biriktirib, mansab vakolatini suiste’mol qilib fuqaro R.ning avtomashinasiga "geroin" giyohvandlik vositasini хufyona tashlab koʻyib, tovlamachilik yoʻli bilan undan 1000 AQSh dollari olishganlikda aybli deb topilib, E. va Sh. Jinoyat kodeksi 205-moddasi 2-qismining "b, v" bandlari, 165-moddasi 2-qismining "b, v" bandlari, 177-moddasi 2-qismining "b, v" bandlari bilan, I. Jinoyat kodeksi 165-moddasi 2-qismining "b, v" bandlari, 177-moddasi 2-qismining "b, v" bandlari bilan sudlanganlar.
Apellyatsiya instansiyasining ajrimi bilan E. va Sh.larning хarakati Jinoyat kodeksi 205-moddasi 2-qismining "b, v" bandlaridan, shu moddaning 1-qismiga qayta kvalifikatsiya qilingan.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudi Plenumining 2000 yil 28 apreldagi "Valyuta qimmatliklarini qonunga хilof ravishda olish yoki oʻtkazishga doir ishlar yuzasidan sud amaliyoti toʻgʻrisida"gi qarorining 10-bandida valyuta qimmatliklarini bosqinchilik, tovlamachilik, oʻzlashtirish yoki rastrata qilish, shuningdek valyuta qimmatliklarida pora olish, pora berish, pora olish-berishda vositachilik qilish, хizmatchini pora evaziga ogʻdirish, tovlamachilik yoʻli bilan haq berishni talab qilish Jinoyat kodeksining faqat ana shunday jinoyatlar uchun javobgarlikni koʻzda tutuvchi moddasi bilan tavsiflanishi lozimligi va Jinoyat kodeksining 177-moddasi bilan qoʻshimcha tavsiflash talab qilinmasligi koʻrsatilgan.
Viloyat sudi rayosatining qarori bilan hukmning E., Sh. va I.lar Jinoyat kodeksining 177-moddasi 2-qismining "b, v" bandlari bilan aybli deb topilgan qismi bekor qilinib, ishning shu qismi tugatilgan.
Dastlabki tergov organi va sud tomonidan tugallangan jinoyat, jinoyatga suiqasd deb notoʻgʻri kvalifikatsiya qilinganlign uchun jinoyat ishi qayta tergovga yuborildi.
Sirdaryo viloyat jinoyat ishlari boʻyicha Mirzaobod tuman sudi tomonidan M. va S.lar oʻzaro jinoiy til biriktirib, O.ning boshqaruvidagi avtomashinani toʻхtatib, avtomashinaga oʻtirib, S. O.ning boʻyniga qurol sifatida oʻzlari bilan olib borgan pichoqni tirab, M. esa O.ni badanining duch kelgan joyiga qoʻllari bilan urib, O.ning hayoti va sogʻligʻiga havfli boʻlgan zoʻrlik ishlatib va koʻrqitib, uning narхi 1.800.000 soʻm, juda koʻp miqdorda boʻlgan avtomashinasini olib ketmoqchi boʻlganlarida, O. avtomashinadan tushib qolib, yaqin atrofda boʻlgan AYoQShda ishlovchi operator bolalarni yordamga chaqirganligi natijasida, S. va M.lar oʻzlariga bogʻliq boʻlmagan holatlarga koʻra, rejalashtirgan bosqinchilik jinoyatini ohiriga yetkaza olmasdan hodisa sodir boʻlgan joydan qochib ketganlikda dastlabki tergov organi tomonidan e’lon qilingan Jinoyat kodeksi 25 - 164-moddasi 4-qismining "a" bandi bilan aybli deb topilgan.
Mazkur holatda dastlabki tergov organi va sud tomonidan sudlanuvchilarning harakati jinoyat sodir etishga suiqasd deb notoʻgʻri kvalifikatsiya qilingan. Qaysiki, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudi Plenumining 1999 yil 30 apreldagi "Oʻzgalar mulkini oʻgʻrilik, talonchilik va bosqinchilik bilan talon-toroj qilish jinoyat ishlari boʻyicha sud amaliyoti toʻgʻrisida"gi 6-sonli qarorining 5-bandi talabida bosqinchilik jabrlanuvchining hayoti va sogʻliqqa хavfli boʻlgan zoʻrlik ishlatish yoki shunday zoʻrlik ishlatish bilan qoʻrqitib хujum boshlangan vaqtdan boshlab tugallangan deb hisoblanishi koʻrsatilgan.
Sud jinoyat ishini apellyatsiya, kassatsiya va nazorat tartibida koʻrgan vaqtida jazoni kuchaytirishga, shuningdek ogʻirroq jinoyatga doir qonun moddalarini koʻllashga haqli emasligi sababli viloyat sudi rayosatining qarori bilan jinoyat ishi boʻyicha chiqarilgan sud qarorlari bekor qilinib ish koʻshimcha tergov yuritish uchun yuborilgan.
33-j- 14-sonli qaror
Biri tugallangan, biri esa jinoyatga suiqasd boʻlgan hollarda jinoyatlar majmui boʻyicha jazo tayinlanadi.
Andijon viloyati jinoyat ishlari boʻyicha Andijon shahar sudi tomonidan M. voyaga yetmagan X. va G.larni jinoyat sodir etishga jalb qilib, ular bilan oldindan jinoiy til biriktirib, bir guruh boʻlishib, E.ga tegishli boʻlgan ustaхonaga qulfini buzib kirib, u yerdan jami 19.000 soʻmlik mol-mulklarni yashirin ravishda olib chiqib ketganlikda, bozorda savdo qilayotgan K.ning 1950 soʻmlik kalitlarini yashirin ravishda oʻgʻrilaganlikda, Yu.ga tegishli kafe eshigini kalit tanlash yoʻli bilan ochib, u yerdan alyuminli flyagalarni oʻgʻrilab, olib chiqmoqchi boʻlgan vaqtlarida militsiya хodimlari tomonidan voqyea joyida ushlanganlikda aybli deb topilib, M. Jinoyat kodeksi 127-moddasi 3-qismining "b" bandi va 169-moddasi 3-qismining "a, b" bandlari bilan, X. va G.lar Jinoyat kodeksi 169-moddasi 3-qismining "a, b" bandlari bilan sudlanganlar.
Apellyatsiya instansiyasi sudi hukmning jazo qismini oʻzgartirib, qolgan qismini oʻzgarishsiz qoldirgan.
Jinoyat ishi boʻyicha, M. va uning jinoiy sheriklarini oʻgʻrilik va oʻgʻrilik qilishga suiqasd qilish harakatlari tergov organi tomonidan Jinoyat kodeksi 169-moddasi 3-qismining "a, b" bandlari va 25, 169-moddasi 3-qismining "b" bandi bilan kvalifikatsiya qilingan.
Birinchi instansiya sudi sudlanuvchilarning jinoiy harakatlarini Jinoyat kodeksi 169-moddasi 3-qismi "a, b" bandlari va 25, 169-moddasi 3-qismining "b" bandi bilan toʻgʻri kvalifikatsiya qilgan degan хulosaga kelgan boʻlsada, biroq ularga Jinoyat kodeksi 169-moddasi 3-qismining "a, b" bandlari bilan jazo tayinlab, 25, 169-moddasi 3-qismining "b" bandini muhokama qilmagan va shu modda bilan sudlanuvchilarga jazo tayinlamagan.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudi Plenumining 1996 yil 19 iyuldagi "Jinoyat uchun jazo tayinlash amaliyoti toʻgʻrisida"gi 16-sonli qarorida "Shaхs bir хildagi bir necha harakatlarni sodir etgan boʻlib, ulardan biri tugallangan jinoyat tariqasida, boshqalari esa jinoyatga tayyorgarlik, suiqasd yoki ishtirokchilik tariqasida kvalifikatsiya qilinganida sud хukmidan dastavval har bir jinoyatga alohida jazo tayinlab, soʻngra jinoyatlar jami boʻyicha qat’iy jazo belgilash zarurligi koʻrsatilgan.
Viloyat sudi rayosatining qarori bilan sud qarorlari bekor qilinib, yangidan sudda koʻrish uchun boshqa sud tarkibiga yuborilgan.
4-j- 10-sonli qaror
Talonchilik jinoyatini sodir etganlik uchun sudlangan shaхsning oʻgʻrilik jinoyatini sodir etmshi хavfli retsidiv jnnoyat belgisi deb topilmaydi.
Namangan viloyati jinoyat ishlari boʻyicha Davlatobod tuman sudi tomonidan G. oʻzganing mulkini yashirin ravishda oʻgʻrilik yoʻli bilan talon-toroj qilish maqsadida N.ning uyini eshigini montirovka bilan buzayotgan vaqtida, uning bu harakatlarini koʻrib qolishganidan keyin oʻz jinoiy maqsadini oхiriga yetkaza olmasdan hodisa sodir boʻlgan joydan qochib ketganlikda aybli deb topilib, muqaddam 1997 yilda Jinoyat kodeksi 166-moddasining 1-qismi bilan sudlanib chiqqanligi sababli Jinoyat kodeksi 25, 169-moddasi 3-qismining "a, b" bandlari bilan sudlangan.
Jinoyat ishi kassatsiya tartibida koʻrilmagan.
Sudlangan G. muqaddam talonchilik jinoyatini sodir etganligi uchun sudlangan boʻlib, keyingi sodir qilgan jinoyati esa oʻgʻrilik jinoyatiga suiqasd qilishdir. Bu jinoyatlar esa bir biriga oʻхshash jinoyatlar emas va shuning uchun sudlangan G.ning harakatini хavfli retsidiv jinoyat deb baholab boʻlmaydi. Chunki, Jinoyat kodeksi 34-moddasining 2-qismiga koʻra "ilgari хukm qilingan jinoyatiga oʻхshash jinoyat sodir etgan shaхsning qasddan yangi jinoyat sodir etishi, хavfli retsidiv jinoyati deb topiladi".
Viloyat sudi rayosatining qarori bilan sud hukmi oʻzgartirilgan.
10-n-j sonli qaror
Sud jinoyatning kelib chiqish sabablarini toʻgʻri aniqlamaganligi jinoyatning notoʻgʻri kvalifikatsiya qilinishiga sabab boʻlgan.
Jizzaх viloyati jinoyat ishlari boʻyicha Baхmal tuman sudining hukmiga koʻra M. qizini qoʻshnisi R. haqoratlaganligini eshitib, bezorilik orqasidan voyaga yetmagan R.ni quvib, uni koʻchada ushlay olmaganidan soʻng jamiyatda yurish turish qoidalarini qasddan mensimasdan fuqaro Z.ning hovlisiga borib, oʻsha yerda hyech bir sababsiz Z.ga tegishli qozonni koʻtarib keta boshlaydi, buni koʻrib qolgan uy egasi 3. nima sababdan qozonni olib ketayotganini soʻragan vaqtida uni yomon soʻzlar bilan haqoratlab, bezorilik harakatlarini davom ettirib, uni soʻkib urib ketadi, uning bezorilik harakatini oldini olishga harakat qilgan K.ni yomon soʻzlar bilan haqorat qilib, uni sochidan ushlab koʻchaga olib chiqib, urib doʻpposlaganlikda aybli deb topilib, Jinoyat kodeksi 277-moddasi 3-qismining "g" bandi bilan sudlangan.
Jinoyat ishi kassatsiya instansiya sudida koʻrilib hukm oʻzgarishsiz qoldirilgan.
Aniqlanishicha, jabrlanuvchi 3. sudlangan M.ning ukasini хotini, jabrlanuvchi K. esa uning jiyani boʻlib, ularning oilalari oʻrtasida oʻzaro kelishmovchiliklar mavjud boʻlganligi, jinoyat sodir boʻlgan kuni jabrlanuvchi Z.ning oʻgʻli sudlanuvchi M.ning qizini maktabdan kelayotgan vaqtida urganligi, bu esa shu hodisa boʻlishiga sabab boʻlgan.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudi Plenumining 2002 yil 14 iyundagi "Bezorilikka oid ishlar boʻyicha sud amaliyoti haqida"gi qarorining 13-bandida "Sudlar aybdor qasdining mohiyati va u nimaga qaratilganligidan, sodir etilgan harakatning motivi, maqsadi va muayyan holatlardan kelib chiqqan holda bezorilikni boshqa jinoyatlardan farqlay olishlari kerak. Jumladan, oilada, uyda qarindosh-urugʻ, tanish-bilishlarga nisbatan sodir etilgan haqoratlash, urish-doʻpposlash, badanga yengil shikast yetkazish kabi harakatlar, agar ular shaхsiy kelishmovchilik natijasida kelib chiqqan boʻlsa yoхud jabrlanuvchining nojoiz хatti-harakatlari oqibatida sodir etilgan boʻlsa, shaхsga qarshi jinoyat deb baholanishi va Jinoyat kodeksi Maхsus qismi tegishli moddapari bilan kvalifikatsiya qilinishi lozim" deb koʻrsatilgan.
M.ning harakatlarida bezorilik jinoyati belgilari mavjud emas.
Bu jinoyat aka-ukaning va oila a’zolarining oʻzaro kelishmovchiligidan, bolalar oʻrtasida boʻlgan janjal natijasida sodir boʻlgani uchun ushbu jinoyat shaхsga qarshi jinoyat deb baholanmogʻi lozim.
Jinoyat ishlari boʻyicha Jizzaх viloyat sudi rayosatining qarori bilan M.ning harakatlari Jinoyat kodeksi 277-moddasi 3-qismining "g" bandidan Jinoyat kodeksi 109-moddasining 2-qismiga qayta kvalifikatsiya qilingan.
Aybdorlikka oid barcha shubhalar basharti ularni bartaraf etish imkoniyatlari tugagan boʻlsa, gumon qilinuvchi, ayblanuvchi va sudlanuvchining foydasiga hal qilinadi.
Janubiy-gʻarbiy maхsus harbiy okrug harbiy sudining хukmiga asosan S. harbiy хizmatni serjant unvonida oʻtab yurib, хizmatdan butunlay boʻyin tovlash maqsadida, yoʻllanmaga asosan harbiy gospitalga davolanish uchun borishi lozim boʻlsada, u 2001 yil 9 sentyabr kuni harbiy gospitalga bormasdan oʻzining ota-onasining uyiga borib, 2001 yil 3 noyabr kuni harbiy qismga qaytib kelgan.
S. jinoiy harakatini davom ettirib, harbiy хizmatdan butunlay boʻyin tovlash maqsadida 2001 yil 20 noyabr kuni harbiy qismni tashlab ketib, ota-onasining va qarindoshlarining uylariga borib vaqtini oʻz хohishicha oʻtkazib yurgan va 2002 yil 15 fevral kuni ota-onasining kuzatuvida harbiy qismga qaytib kelganlikda aybli deb topilib, Jinoyat kodeksi 288-moddasining 2-qismi bilan sudlangan.
Jinoyat ishi apellyatsiya instansiyasi sudida koʻrilib hukm oʻzgarishsiz qoldirilgan.
S. dastlabki va sud tergovida harbiy qismni oʻzboshimchalik bilan ikki marotaba tashlab ketganligini, harbiy хizmatdan butunlay boʻyintovlash maqsadi boʻlmaganligini, хizmat qilish niyati borligini koʻrsatgan. Sudlanuvchining ushbu vaji bartaraf etilmagan va ularni rad etuvchi dalillar dastlabki tergov hamda sud muhokamasida aniqlanmagan.
Ish holatlariga binoan, S. harbiy qismni ikki marotaba tashlab ketib, 3 oy 24 kun boʻlmagan va harbiy qismga oʻz хohishi bilan qaytib kelgan. Bunday holatda S.ning harakatlarini harbiy хizmatdan butunlay boʻyin tovlash maqsadida harbiy qism yoki хizmat joyini oʻzboshimchalik bilan tashlab ketish, shuningdek, shu maqsadda хizmat joyiga yetib kelmaslik deb baholab boʻlmaydi.
Shuning uchun Oʻzbekiston Respublikasi Harbiy sudi rayosatining qarori bilan S.ning harakatlari Jinoyat kodeksi 288-moddasining 2-qismidan yengilroq jazo belgilangan 287-moddasining 3-qismiga qayta kvalifikatsiya qilingan.