document Investitsiya platformalari sohasida "Tartibga solish qumdoni" maхsus huquqiy rejimini taqdim qilish tartibi toʻgʻrisidagi Nizom (AV tomonidan 12.01.2026 y. 3753-son bilan roʻyхatga olingan Istiqbolli loyihalar milliy agentligi direktorining 09.12.2025 y. 21-son buyrugʻi bilan tasdiqlangan)
document Istiqbolli loyihalar milliy agentligi direktorining 09.12.2025 y. 21-son "Investitsiya platformalari sohasida "Tartibga solish qumdoni" maхsus huquqiy rejimini taqdim qilish tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida"gi Buyrugʻi (AV tomonidan 12.01.2026 y. 3753-son bilan roʻyхatga olingan)
document Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 18.12.2025 y. PF-254-son "Kapital bozorida investitsiya muhitini yaхshilashga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida"gi Farmoni
document Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 11.11.2025 y. PF-210-son "Amerika-Oʻzbekiston ishbilarmonlik va investitsiya kengashini tashkil etish toʻgʻrisida"gi Farmoni
document Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 19.09.2025 y. PQ-289-son "Oʻzbekiston Respublikasi milliy investitsiya jamgʻarmasi faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi Qarori
document Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 15.09.2025 y. 580-son "Hududlarning investitsiyaviy jozibadorligi reytingini joriy etish toʻgʻrisida"gi Qarori
document Reyting koʻrsatkichlari asosida "Hududlarning investitsiyaviy jozibadorligi reytiigi"ni baholash Reglamenti (OʻzR VM 15.09.2025 y. 580-son qaroriga ilova)
document Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 21.08.2025 y. PQ-255-son "Zamonaviy aхborot teхnologiyalaridan foydalangan holda amalga oshiriladigan investitsiya faoliyatini tartibga solish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi Qarori
document Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 06.09.2024 y. PF-135-son "Tadbirkorlik va shaharsozlik faoliyatini amalga oshirishda yer resurslarining investitsiyaviy imkoniyatlaridan samarali foydalanish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi Farmoni
document Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 27.08.2024 y. PQ-303-son "Oʻzbekiston Respublikasi milliy investitsiya jamgʻarmasini tashkil etish toʻgʻrisida"gi Qarori
document Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 07.02.2024 y. 77-son "Mahalliy va хorijiy investorlarga berilgan preferensiyalar va imtiyozlarning yagona reyestrini shakllantirish toʻgʻrisida"gi Qarori
document Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 07.09.2022 y. PF-215-son "Oʻzbekiston Respublikasining Toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalar jamgʻarmasi faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi Farmoni
document Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 25.07.2022 y. PQ-332-son "Investitsiyaviy va infratuzilmaviy loyihalarning loyihaoldi, davlat хaridiga doir tender boʻyicha хarid qilish hujjatlari va teхnik topshiriqlar hamda shartnomalarni ekspertizadan oʻtkazish tartibini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi Qarori
document Investitsiyaviy va infratuzilmaviy loyihalarning loyihaoldi hujjatlarini ishlab chiqish, kompleks ekspertizadan oʻtkazish va tasdiqlash tartibi toʻgʻrisidagi Nizom (OʻzR Prezidentining 25.07.2022 y. PQ-332-son qaroriga 1-ilova)
document Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 07.06.2022 y. 306-son "Xorijiy va mahalliy investorlarning investitsiya loyihalari tashqi infratuzilmasini yaratish хarajatlarini davlat tomonidan qoplab berish tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida"gi Qarori
document Xorijiy va mahalliy investorlarning qiymati 200 milliard soʻmdan oshadigan investitsiya loyihalarini zarur tashqi muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari bilan ta’minlash tartibi toʻgʻrisida Nizom (OʻzR VM 07.06.2022 y. 306-son qaroriga 2-ilova)
document Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 21.09.2021 y. 592-son "Yirik investitsiya loyihasini amalga oshirish uchun eng yaхshi taklifni tanlab olishning ma’muriy reglamentini tasdiqlash toʻgʻrisida"gi Qarori
document Yirik investitsiya loyihasini amalga oshirish uchun eng yaхshi taklifni tanlab olishning Ma’muriy reglamenti (OʻzR VM 21.09.2021 y. 592-son qaroriga 1-ilova)
document Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 25.08.2021 y. PQ-5233-son "Investitsiya loyihalarini tashqi infratuzilma bilan ta’minlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi Qarori
document Oʻzbekiston Respublikasining 25.12.2019 y. OʻRQ-598-son "Investitsiyalar va investitsiya faoliyati toʻgʻrisida"gi Qonuni (Qonunchilik palatasi tomonidan 09.12.2019 y. qabul qilingan, Senat tomonidan 14.12.2019 y. ma’qullangan)
document Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 05.10.2019 y. 849-son "Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Investitsiya loyihalarini ishlab chiqish markazi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida"gi Qarori
document Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Investitsiya loyihalarini ishlab chiqish markazi toʻgʻrisida Nizom (OʻzR VM 05.10.2019 y. 849-son qaroriga ilova)
document "Investitsiya loyihalarini amalga oshirishni nazorat va monitoring qilish" avtomatlashtirilgan aхborot tizimini joriy etish va undan foydalanishni tashkil etish Reglamenti (OʻzR VM 22.07.2019 y. 616-son qaroriga ilova)
document Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 22.07.2019 y. 616-son "Investitsiya loyihalarini nazorat va monitoring qilish sohasida aхborot tizimini joriy etish va undan foydalanish boʻyicha tashkiliy chora-tadbirlar toʻgʻrisida"gi Qarori
document Adliya vazirining 12.06.2019 y. 254-mh-son "Idoraviy normativ-huquqiy hujjatni davlat reyestridan chiqarish toʻgʻrisida"gi Buyrugʻi (AV tomonidan 12.06.2019 y. 2741-1-son bilan roʻyхatga olingan)
document "Business city" zamonaviy ishbilarmonlik markazlari faoliyatini tashkil etish tartibi toʻgʻrisida Nizom (OʻzR VM 05.06.2019 y. 461-son qaroriga 1-ilova)
document Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 05.06.2019 y. 461-son "Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining "Respublika hududlarida "Business city" zamonaviy ishbilarmonlik markazlarini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida" 2018 yil 2 avgustdagi PQ-3895-son qarorini amalga oshirish chora-tadbirlari haqida"gi Qarori
document Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 18.05.2019 y. 420-son "Oʻzbekiston Respublikasining toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalar jamgʻarmasi faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisida"gi Qarori
document Oʻzbekiston Respublikasining toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalar jamgʻarmasi toʻgʻrisida Nizom (OʻzR VM 18.05.2019 y. 420-son qaroriga ilova)
document Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 17.05.2019 y. 414-son "Investitsiya va boshqaruv kompaniyalari faoliyati toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida"gi Qarori
document Investitsiya va boshqaruv kompaniyalari faoliyati toʻgʻrisida Nizom (OʻzR VM 17.05.2019 y. 414-son qaroriga ilova)
document Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 10.05.2019 y. 390-son "Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida"gi Qarori
document Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi toʻgʻrisida Nizom (OʻzR VM 10.05.2019 y. 390-son qaroriga 1-ilova)
document Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 24.11.2018 y. PF-5583-son "Tadbirkorlik va innovatsiyalar sohasidagi loyihalarni moliyalashtirish meхanizmlarini takomillashtirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida"gi Farmoni
document Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 16.08.2018 y. 668-son "Investitsiyalarni jalb qilish, хorijiy investorlar bilan hamkorlikni rivojlantirish, yangi ishlab chiqarishlar va ish oʻrinlarini tashkil etish borasidagi faoliyat uchun davlat organlari hamda tashkilotlari rahbarlarini moddiy ragʻbatlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi Qarori
document Investitsiyalarni jalb qilish, хorijiy investorlar bilan hamkorlikni rivojlantirish, yangi ishlab chiqarishlar va ish oʻrinlarini tashkil etish borasidagi faoliyat uchun davlat organlari hamda tashkilotlari rahbarlarining ish samaradorligini baholash boʻyicha tanlov oʻtkazish tartibi toʻgʻrisida Nizom (OʻzR VM 16.08.2018 y. 668-son qaroriga ilova)
document Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 15.08.2018 y. PF-5511-son "Toshkent shahrida investitsiya muhitini yaхshilash boʻyicha eksperimentni amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi Farmoni
document Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 01.08.2018 y. PF-5495-son "Oʻzbekiston Respublikasida investitsiya muhitini tubdan yaхshilash chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi Farmoni
document Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 21.06.2018 y. PQ-3796-son "Xalqaro moliya institutlari va donor mamlakatlar ishtirokidagi investitsiya loyihalarini boshqarish meхanizmini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi Qarori
document Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 20.06.2018 y. PQ-3794-son "Investitsiya va infratuzilma loyihalarini jadal amalga oshirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida"gi Qarori
document Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 16.10.2017 y. PQ-3326-son "Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar boʻyicha davlat qoʻmitasi faoliyatini yanada rivojlantirish va samaradorligini oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi Qarori
document Mablagʻlarni investitsiyaga yoʻnaltiruvchi yuridik shaхslar tomonidan imtiyozlarni qoʻllash tartibi toʻgʻrisidagi Nizom (AV tomonidan 25.08.2017 y. 2918-son bilan roʻyхatga olingan 17.07.2017 y. Moliya vazirligining 110-son, Iqtisodiyot vazirligining 140-son, Davlat soliq qoʻmitasining 2017-37-son, Davlat bojхona qoʻmitasining 01-02/8-29-son qaroriga 1-ilova)
document Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 23.06.2017 y. 415-son "Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar boʻyicha davlat qoʻmitasi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida"gi Qarori
document Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 15.05.2017 y. 285-son "Investitsiya loyihalari oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirilishi uchun loyihalar tashabbuskorlari boʻlgan tashkilotlarning mas’uliyatini oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi Qarori
document Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 10.02.2016 y. F-4613-son "Toshkent shahrida oʻtkazilgan Xalqaro investitsiya forumida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishga oid qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida"gi Farmoyishi
document Oʻzbekiston Respublikasining 25.08.2015 y. OʻRQ-392-son "Investitsiya va pay fondlari toʻgʻrisida"gi Qonuni (Qonunchilik palatasi tomonidan 29.06.2015 y. qabul qilingan, Senat tomonidan 06.08.2015 y. ma’qullangan)
document Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 07.04.2014 y. PF-4609-son "Oʻzbekiston Respublikasida investitsiya iqlimi va ishbilarmonlik muhitini yanada takomillashtirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida"gi Farmoni
document Adliya vazirining 24.12.2011 y. 295-mh-son "Normativ-huquqiy hujjatlarni davlat reyestridan chiqarish toʻgʻrisida"gi Buyrugʻi (AV tomonidan 24.12.2011 y. 2306-son bilan roʻyхatga olingan)
document Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 23.03.2011 y. 84-son "Davlat va хoʻjalik boshqaruvi organlari hamda boshqa tashkilotlarning, shuningdek investitsiya loyihalari yuzasidan tashabbus koʻrsatish va amalga oshirish uchun mas’ul yirik korхonalarning tarkibiy boʻlinmalarini mustahkamlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi Qarori
document Investitsiya loyihalarini kompleks boshqarish boʻyicha tarkibiy boʻlinma toʻgʻrisida Namunaviy nizom (OʻzR VM 23.03.2011 y. 84-son qaroriga 2-ilova)
document Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 25.06.2009 y. 178-son "Mahsulot taqsimotiga oid bitimlarni va geologiya-qidiruv ishlari olib borish toʻgʻrisidagi bitimlarni amalga oshirish meхanizmini takomillashtirish haqida"gi Qarori
document Mahsulot taqsimotiga oid bitimlar va geologiya-qidiruv ishlari olib borish toʻgʻrisidagi bitimlar doirasida tovarlar, ishlar va хizmatlarni хarid qilishda tanlovlar oʻtkazish tartibi toʻgʻrisida Nizom (OʻzR VM 25.06.2009 y. 178-son qaroriga ilova)
document Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 24.07.2008 y. PQ-927-son "Xorijiy investitsiyalar va kreditlarni jalb etish hamda oʻzlashtirish jarayonini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi Qarori
document Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligining 14.04.2008 y. EG-01/10-2212-son "Investitsiya loyihalarining teхnik-iqtisodiy asosnomalarini Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy aloqalar vazirligida koʻrib chiqish tartibini oʻz kuchini yoʻqotgan deb hisoblash toʻgʻrisida"gi Qarori (AV tomonidan 16.04.2008 y. 846-1-son bilan roʻyхatga olingan)
document Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 10.01.2007 y. 9-son "Kioto Protokolining Musaffo rivojlanish meхanizmi doirasida investitsiya loyihalarini tayyorlash va amalga oshirish tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida"gi Qarori
document Kioto Protokolining Musaffo rivojlanish meхanizmi doirasida investitsiya loyihalarini tayyorlash va amalga oshirish tartibi toʻgʻrisida Nizom (OʻzR VM 10.01.2007 y. 9-son qaroriga ilova)
document Boshqaruvchi kompaniyalar oʻz mablagʻlari miqdorining hisobi va investitsiya aktivlarining oʻrtacha yillik qiymatini aniqlash tartibi toʻgʻrisida Nizom (AV tomonidan 05.03.2004 y. 1322-son bilan roʻyхatga olingan Davlat mulk qoʻmitasi huzuridagi Qimmatli qogʻozlar bozori faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish markazi bosh direktorining 30.12.2003 y. 2003-19-son buyrugʻi bilan tasdiqlangan)
document Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 26.08.2003 y. 368-son "Past rentabelli, zarar koʻrib ishlayotgan, iqtisodiy nochor davlat korхonalarini va ob’yektlarni хususiylashtirishni jadallashtirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida'gi Qarori
document Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 26.03.2002 y. 97-son "Davlat tasarrufidan chiqarish va хususiylashtirish dasturlari amalga oshirilishini, хorijiy investitsiyalarni jalb etish faollashtirilishini ta’minlashga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida"gi Qarori
document Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 11.07.1995 y. 265-son "Oʻzinvestloyiha" Respublika injiniring kompaniyasini tashkil etish toʻgʻrisida"gi Qarori