VA ADOLATLI RAQOBAT MUHITINI
TA’MINLASh BOʻYIChA NAVBATDAGI
ChORA-TADBIRLAR TOʻRISIDA
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 20 dekabr kuni yetakchi tadbirkorlar bilan oʻtkazilgan muloqoti doirasida bildirilgan taklif va tashabbuslarni amalga oshirish, tadbirkorlikni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash, bozorda teng sharoitlar va adolatli raqobat muhitini ta’minlash, shuningdek, yashirin iqtisodiyot ulushini qisqartirish maqsadida:
1. Qoʻshilgan qiymat solii va foyda solii stavkalari 2028 yil 1 yanvarga qadar oshirilmasligi belgilab qoʻyilsin.
2. 2025 yil 1 yanvardan 2028 yil 1 yanvarga qadar tikuv-trikotaj, poyabzal va charm-attorlik sanoati yoʻnalishlarida ishlab chiqarish faoliyatini yuritayotgan va quyidagi barcha shartlarga bir vaqtning oʻzida javob beradigan tadbirkorlik sub’yektlari uchun foyda solii stavkasi 2 foiz va ijtimoiy soliq stavkasi 1 foiz etib belgilansin:
har oyda oʻrtacha ish haqi miqdori mehnatga haq toʻlashning eng kam miqdorining ikki baravaridan kam boʻlmagan miqdorda hisoblanganda;
hisobot davrida toʻquv (trikotaj mato, ip-gazlama va paypoq mahsulotlari), tikuv-trikotaj, poyabzal yoki charm-attorlik mahsulotlarini realizatsiya qilishdan tushgan umumiy tushumi jami tovarlarni (хizmatlarni) realizatsiya qilishdan olingan daromadning kamida 70 foizini tashkil etganda.
Ushbu bandda belgilangan imtiyozlardan foydalanish uchun barcha shartlarning bir vaqtda bajarilganligi soliq organlari tomonidan inson omilisiz avtomatik tarzda hisobot choragi yakunlari boʻyicha keyingi oyning 25-sanasiga qadar aniqlanadi.
Bunda mazkur shartlar tegishli chorakning har bir oyida bajarilganda, soliq imtiyozi ushbu chorak uchun qoʻllaniladi.
Tadbirkorlik sub’yektlari tomonidan ushbu bandda belgilangan soliq imtiyozlaridan foydalanilgandan soʻng soliq hisobotlarini qayta taqdim etish orqali belgilangan shartlarga rioya etmaganlik holati aniqlanganda, soliq imtiyozi bekor qilinib, soliqlar penya hisoblangan holda hisoblab chiqariladi va byudjetga undiriladi.
3. 2025 yil 1 apreldan boshlab daromadidan qat’i nazar, farmatsevtika mahsulotlari savdosi bilan shuullanuvchi yoki tibbiy хizmat koʻrsatuvchi yuridik shaхslar qoʻshilgan qiymat soliini toʻlovchilar deb e’tirof etilsin.
Bunda realizatsiya qilingan tovarlar (хizmatlar) boʻyicha berilgan onlayn nazorat-kassa teхnikasi yoki virtual kassa cheklari, rasmiylashtirilgan elektron hisobvaraq-fakturalar hamda boshqa tashqi va ichki ma’lumotlar asosida soliq organlari tomonidan qoʻshilgan qiymat solii boʻyicha hisobotlar avtomatik tarzda shakllantirib borilishi nazarda tutilsin.
4. Iqtisodiyot va moliya vazirligi Soliq qoʻmitasi bilan birgalikda ikki oy muddatda Soliq kodeksiga mazkur Farmonning 2- va 3-bandlaridan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalarni kiritish boʻyicha qonun loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
5. Savdo-sanoat palatasi, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Markaziy bankning Savdo-sanoat palatasi qoshida Tadbirkorlarga tashqi moliya bozorlariga chiqishga koʻmaklashish markazini (keyingi oʻrinlarda - Markaz) tashkil qilish toʻrisidagi taklifi qoʻllab-quvvatlansin. Bunda:
Markaz tadbirkorlik sub’yektlariga хalqaro moliya institutlari, хorijiy moliya tashkilotlari va boshqa kredit tashkilotlaridan davlat kafolatisiz mablalar jalb qilish boʻyicha konsalting хizmatlar koʻrsatadi;
Markazda har yili kamida 100 nafar tadbirkorlik sub’yektiga хizmat koʻrsatiladi;
Markazni joylashtirish, saqlash, хorijiy va mahalliy mutaхassislarni jalb qilish va Markaz faoliyati bilan boliq boshqa хarajatlar Savdo-sanoat palatasining Tarmoqlarni qoʻllab-quvvatlash jamarmasi hisobidan amalga oshiriladi.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Markaziy bank Markaz faoliyatini samarali yoʻlga qoʻyish uchun yaqindan amaliy yordam koʻrsatib borsin.
6. Tiklanish va taraqqiyot jamarmasi 2025 yilda aylanma mablalarini toʻldirishga ajratiladigan kreditlar uchun "Savdoni rivojlantirish kompaniyasi" AJga (keyingi oʻrinlarda - Kompaniya) uning talabnomasiga asosan 5 yil muddatga 2028 yil 1 yanvardan qaytarish sharti bilan 2 foiz stavkada 100 million AQSh dollari miqdorida qoʻshimcha mabla ajratsin.
7. Belgilansinki, Kompaniya tomonidan:
qishloq хoʻjaligi, sanoat va savdo korхonalarining aylanma mablalarini toʻldirish uchun ajratiladigan kreditlarni moliyalashtirishga tijorat banklariga moliyaviy resurslar ajratiladi;
tijorat banklarining aylanma mablalarini toʻldirishga ajratiladigan kreditlar uchun kredit summasining 50 foizigacha (50 foizi ham kiradi), biroq 10 milliard soʻmdan oshmagan miqdorda kafillik taqdim etiladi;
taqdim etiladigan kafillik boʻyicha yuzaga keladigan majburiyatlarni bajarish uchun Kompaniya mablalari hisobidan 50 million AQSh dollari miqdorida depozit mablalari shakllantiriladi. Bunda Kompaniya tomonidan taqdim etiladigan kafilliklarning maksimal miqdori shakllangan depozit mablalari miqdoridan oshmasligi kerak.
8. Savdo-sanoat palatasi hamda Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligining tadbirkorlik sub’yektlariga 2025 yil 1 yanvardan qishloq хoʻjaligi mahsulotlarini kalibrovka qilish va maхsus idishlarda qadoqlash loyihalari hamda aylanma mablalarini toʻldirish uchun Kompaniya resurslari hisobidan milliy valyutada revolver kreditlarni tijorat banklari orqali ajratish toʻrisidagi taklifiga rozilik berilsin.
9. Bosh vazir oʻrinbosari J.A. Xodjayev:
Savdo-sanoat palatasi takliflariga koʻra bir oy muddatda Kompaniya tomonidan tadbirkorlik sub’yektlariga tijorat banklari kreditlari uchun kafillik taqdim etish tartibini, shuningdek, sanoat, qishloq хoʻjaligi va oziq-ovqat mahsulotlarini yetishtiruvchi, ishlab chiqaruvchi tadbirkorlik sub’yektlariga taqdim etiladigan moliyaviy qoʻllab-quvvatlash shartlarini tasdiqlasin. Bunda Kompaniya tomonidan moliyaviy resurslar ajratish tartibotlarini soddalashtirish nazarda tutilsin;
Savdoga koʻmaklashish jamarmasi mablalaridan foydalanish yoʻnalishlarini belgilab borsin. Bunda Savdoga koʻmaklashish jamarmasi mablalarini shakllantirish uchun ajratilgan byudjet mablalari hisobidan yillik 2 foiz stavkada Kompaniyaga aylanma mablani toʻldirishga kreditlar uchun resurslar berish maqsadlariga har beshinchi yilda qaytarish sharti bilan byudjet ssudasi ajratish tizimi yoʻlga qoʻyilsin.
11. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha jamoatchilik kengashining (keyingi oʻrinlarda - Jamoatchilik kengashi) quyidagi takliflari ma’qullansin:
a) Jamoatchilik kengashining tarkibini 1-ilovaga muvofiq yangilagan holda ekspert guruhlarni tashkil qilish;
b) Jamoatchilik kengashi va ekspert guruhlar yiilishlarini oyiga kamida bir marotaba:
vakolatli organlar, jumladan, Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Markaziy bank, Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qoʻmitasi, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi, Soliq qoʻmitasi, Bojхona qoʻmitasi rahbarlari;
Bosh vazir oʻrinbosarlari (J.A. Qoʻchqorov, J.A.Xodjayev) ishtirokida oʻtkazib borish;
v) Jamoatchilik kengashi yiilishlarida koʻtarilgan masalalar va ularning yechimi boʻyicha takliflarni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi va Vazirlar Mahkamasiga kiritib borish.
12. Tadbirkorlik masalalari bilan ishlashning quyidagi tartibi joriy etilsin:
a) Bosh vazir oʻrinbosarlari, respublika va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari, Biznes-ombudsman, Savdo-sanoat palatasi hamda davlat ulushi 50 foizdan yuqori boʻlgan tijorat banklari rahbarlari har oy grafik asosida:
mahallalarga chiqqan holda hamda tematik yondashuv asosida tadbirkorlik sub’yektlari bilan uchrashuvlar tashkil qiladi, tadbirkorlik faoliyatida yuzaga kelayotgan masalalar yuzasidan "yoʻl хaritalari"ni tasdiqlaydi va muammolar tezkorlik bilan hal etilishini ta’minlaydi;
yillik daromadi 1 trillion soʻmdan oshgan, 5 mingdan ortiq ish oʻrinlarini yaratgan hamda kamida 100 milliard soʻm soliq toʻlayotgan yetakchi ("chempion") tadbirkorlik sub’yektlari roʻyхatini shakllantirgan holda ular masalalari bilan manzilli ishlashni tashkil qiladi hamda boshqa tadbirkorlik sub’yektlarini ushbu toifaga olib chiqish uchun shart-sharoitlar yaratish boʻyicha takliflar ishlab chiqadi;
hal etilgan muammolar boʻyicha yima ma’lumot hamda tizimli masalalar yechimi yuzasidan takliflarni Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri va Jamoatchilik kengashiga taqdim etadi;
b) Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri har chorakda:
rahbarlar, hududlar va yoʻnalishlar kesimida tadbirkorlik sub’yektlari bilan uchrashish grafigini tasdiqlaydi;
Jamoatchilik kengashi a’zolari va tadbirkorlik sub’yektlari bilan ochiq muloqot shaklida uchrashuvlar oʻtkazadi;
tadbirkorlik sub’yektlari masalalarini koʻrib chiqish natijalari, shuningdek, murojaatlarda koʻtarilgan tizimli muammolarning yechimiga qaratilgan taklif va tashabbuslar toʻrisida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentini хabardor qiladi.
13. Savdo-sanoat palatasi Raqamli teхnologiyalar vazirligi bilan birgalikda bir oy muddatda "Tadbirkorlar bilan ochiq muloqot" elektron platformasini (keyingi oʻrinlarda - platforma) doimiy ravishda ishlash rejimiga oʻtkazsin.
Belgilansinki:
ushbu Farmonning 12-bandiga muvofiq tadbirkorlik sub’yektlari bilan uchrashuvlarda koʻtarilgan murojaatlar platformaga kiritiladi, vakolatli organlar tomonidan oʻrnatilgan tartibda koʻrib chiqiladi;
Biznes-ombudsman platformaga kiritilgan murojaatlarni koʻrib chiqish tartibi va muddatiga rioya etish ustidan nazorat oʻrnatadi hamda qonunbuzilish holatlari boʻyicha tegishli ta’sir choralarini qoʻllaydi.
14. Tadbirkorlik sub’yektlari tashabbuslarini amalga oshirish boʻyicha "yoʻl хaritasi" 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
15. Hisob palatasi tegishli vazirlik va tashkilotlarni jalb qilgan holda Kompaniya mablalari hisobidan beriladigan moliyaviy qoʻllab-quvvatlash hajmining ishlab chiqarish va eksport hajmining oshishi, ish oʻrinlarining yaratilishi, soliq tushumlari va bank aylanmasining koʻpayishi nuqtai nazaridan samaradorligini tahlil qilib, har yarim yilda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi va Vazirlar Mahkamasiga aхborot kiritib borsin.
16. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga 3-ilovaga muvofiq oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritilsin.
17. Iqtisodiyot va moliya vazirligi Savdo-sanoat palatasi hamda manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu Farmondan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
18. Mazkur Farmonning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaхsiy javobgar etib Bosh vazir oʻrinbosarlari J.A. Qoʻchqorov va J.A. Xodjayev belgilansin.
Farmon ijrosini har oyda muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N. Aripov zimmasiga yuklansin.