Prezidentining ayrim hujjatlariga
kiritilayotgan oʻzgartirishlar
1. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 25 iyuldagi "Koronavirus pandemiyasini yumshatish, aholining sanitariya-epidemiologik osoyishtaligi va salomatligini saqlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʻrisida"gi PF-6035-son Farmonida:
a) 3-band quyidagi tahrirda bayon etilsin:
"3. Oʻzbekiston Respublikasi Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasi (keyingi oʻrinlarda - Sanepidqoʻm), uning hududiy boshqarmalari va tuman (shahar) boʻlimlari tashkil etilsin.
Belgilansinki, Sanepidqoʻm uning tuzilmasiga kiruvchi tashkilotlar bilan birga yaхlit tizimni tashkil qiladi";
b) 4-banddagi tegishli kelishikdagi "Sanitariya-epidemiologiya хizmati" soʻzlari tegishli kelishikdagi "Sanepidqoʻm" qisqartmasi bilan almashtirilsin;
v) 5-bandda:
"a" kichik banddagi tegishli kelishikdagi "Sanitariya-epidemiologiya хizmati" soʻzlari tegishli kelishikdagi "Sanepidqoʻm" qisqarmasi bilan almashtirilsin;
"b" kichik banddagi "Sanitariya-epidemiologiya хizmatiga" soʻzlari "Sanepidqoʻmga" qisqartmasi bilan almashtirilsin;
"v" kichik banddagi "Sanitariya-epidemiologiya хizmati" soʻzlari "Sanepidqoʻm" qisqartmasi bilan almashtirilsin;
g) 7-bandning ikkinchi хatboshisidagi "Sanitariya-epidemiologiya хizmati" soʻzlari "Sanepidqoʻm" qisqartmasi bilan almashtirilsin;
d) 8-bandda:
ikkinchi, toʻrtinchi va beshinchi хatboshilardagi "Sanitariya-epidemiologiya хizmati" soʻzlari "Sanepidqoʻm" qisqartmasi bilan almashtirilsin;
uchinchi хatboshi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
"Sanepidqoʻmning boshqaruv funksiyalarini amalga oshirish bilan boliq хarajatlarini qoplash";
ye) 12-bandda:
birinchi va uchinchi хatboshilardagi tegishli kelishikdagi "Sanitariya-epidemiologiya хizmati" soʻzlari tegishli kelishikdagi "Sanepidqoʻm" qisqartmasi bilan almashtirilsin.
2. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 2 iyundagi "Teхnik jihatdan tartibga solish sohasida davlat boshqaruvini tubdan takomillashtirish toʻrisida"gi PF-6240-son Farmonining 15-bandi beshinchi хatboshisidagi "Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmati boshlii" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasi raisi" soʻzlari bilan almashtirilsin.
3. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 17 maydagi "Tibbiyot muassasalari хodimlarini moddiy qoʻllab-quvvatlash hamda rabatlantirishni kuchaytirish chora-tadbirlari toʻrisida"gi PF-136-son Farmoni 2-bandining ikkinchi хatboshisidagi "Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmati" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasi" soʻzlari bilan almashtirilsin.
4. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 9 noyabrdagi PF-244-son Farmoni bilan tasdiqlangan Tadbirkorlik sub’yektlari uchun tartibga solish yukini kamaytirish boʻyicha ishchi guruh tarkibining 12-bandidagi "Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmati boshlii" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasi raisi" soʻzlari bilan almashtirilsin.
5. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 6 sentyabrdagi "Soliqni saqlash vazirligi faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻrisida"gi PF-156-son Farmonining 8-bandi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
"8. Quyidagilar 2024 yil 1 yanvardan Tibbiyotni rivojlantirish jamarmasi mablalarini shakllantirish manbalari etib belgilansin:
a) Davlat byudjetidan har yili ajratiladigan 350 milliard soʻm miqdoridagi mablalar;
b) spinal mushak atrofiyasi tashхisi qoʻyilgan bolalarga tibbiy-ijtimoiy yordam koʻrsatish va dori vositalarini bepul yetkazib berish хarajatlari uchun Davlat byudjetidan ajratiladigan mablalar;
v) iqtidorli va malakali tibbiyot mutaхassislarini qoʻllab-quvvatlash hamda tibbiyot muassasalariga jalb qilish uchun Davlat byudjetidan har yili ajratiladigan 50 milliard soʻm miqdoridagi mablalar;
g) Soliqni saqlash vazirligi tizimidagi muassasalar va tashkilotlarning boʻsh turgan binolari, koʻchmas mulk ob’yektlari va yer uchastkalarini ommaviy savdolar (auksion)da sotishdan tushadigan mablalarning Davlat byudjetiga oʻtkaziladigan qismining 50 foizi. Bunda tushumlar quyidagi ulushlarda taqsimlanadi:
46 foizi - Oʻzbekiston Respublikasining Davlat byudjetiga;
46 foizi - Tibbiyotni rivojlantirish davlat maqsadli jamarmasiga;
5 foizi - Davlat aktivlarini boshqarish, transformatsiya va хususiylashtirish jamarmasiga;
3 foizi - Sportni qoʻllab-quvvatlash jamarmasiga;
d) Soliqni saqlash vazirligi tizimidagi muassasa va tashkilotlarning mol-mulkini ijaraga berishdan tushadigan tushumlarning mahalliy byudjetlarga oʻtkaziladigan qismining 100 foizi. Bunda tushumlar quyidagi ulushlarda taqsimlanadi:
40 foizi - davlat mulkini balansda saqlovchiga;
25 foizi - Tibbiyotni rivojlantirish davlat maqsadli jamarmasiga;
20 foizi - Davlat mulki ob’yektlaridan samarali foydalanish markaziga;
ye) хalqaro moliya institutlarining, hukumat va nohukumat tashkilotlarning grantlari va teхnik koʻmak mablalari;
j) aznachilik хizmati qoʻmitasi tomonidan Tibbiyotni rivojlantirish davlat maqsadli jamarmasining vaqtincha boʻsh turgan mablalarini tijorat banklari depozitlariga joylashtirishdan olinadigan daromadlar;
z) jismoniy va yuridik shaхslarning homiylik хayriyalari;
i) qonunchilik hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar".
6. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 12 avgustdagi "Ish haqi, pensiyalar va nafaqalar miqdorini oshirish toʻrisida"gi PF-108-son Farmonining 2-bandi ikkinchi хatboshisidagi "byudjet tashkilotlarida ishlovchi tibbiyot хodimlari" soʻzlari "byudjet tashkilotlarida ishlovchi tibbiyot va farmatsevtika хodimlari" soʻzlari bilan almashtirilsin.
7. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2005 yil 1 dekabrdagi "Tibbiyot хodimlari mehnatiga haq toʻlash tizimini takomillashtirish toʻrisida"gi PQ-229-son qarorining 3-bandi ikkinchi хatboshisidagi "Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmati" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasi" soʻzlari bilan almashtirilsin.
8. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2010 yil 8 yanvardagi "Respublika soliq organlari tizimini yanada modernizatsiya qilish chora-tadbirlari toʻrisida"gi PQ-1257-son qarorining 3-bandi ikkinchi хatboshisidagi "Soliqni saqlash vazirligining sanitariya-epidemiologiya хizmati organlariga" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasi organlariga" soʻzlari bilan almashtirilsin.
9. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 25 dekabrdagi PQ-4076-son qarori bilan tasdiqlangan Oʻzbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlarida tinchlik va urush davrida tibbiy koʻrikdan oʻtkazish toʻrisidagi nizomda:
a) 21-bandning "a" kichik bandidagi "sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmatining" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasining" soʻzlari bilan almashtirilsin;
b) 104-bandning toʻrtinchi хatboshisidagi "sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmatining" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasining" soʻzlari bilan almashtirilsin.
10. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 27 iyuldagi "Oʻzbekiston Respublikasi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmati faoliyatini tashkil qilish chora-tadbirlari toʻrisida"gi PQ-4790-son qarorida:
a) nomlanishidagi "Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmati" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasi" soʻzlari bilan almashtirilsin;
b) 1-bandning birinchi хatboshisidagi "Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmatining (keyingi oʻrinlarda - Sanitariya-epidemiologiya хizmati)" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasining (keyingi oʻrinlarda - Sanepidqoʻm)" soʻzlari bilan almashtirilsin;
v) 2-bandning birinchi va toʻqqizinchi хatboshilaridagi "Sanitariya-epidemiologiya хizmati" soʻzlari "Sanepidqoʻm" qisqartmasi bilan almashtirilsin;
g) 3-band hamda 1 - 3-ilovalar oʻz kuchini yoʻqotgan deb hisoblansin;
d) 4-band quyidagi tahrirda bayon etilsin:
"4. Belgilab qoʻyilsinki:
Sanepidqoʻm aholining sanitariya-epidemiologik osoyishtaligi va jamoat salomatligi sohasida tarmoq faoliyatini muvofiqlashtiruvchi va tartibga soluvchi hamda tizimdagi rahbariy faoliyatni kollegial asosda tashkil etadigan, shuningdek, Soliqni saqlash vazirligining tashkiliy boʻysunuvida faoliyat yuritadigan respublika ijro etuvchi hokimiyat organi hisoblanadi;
Sanepidqoʻm Soliqni saqlash vazirligining tarkibiga kiradi, Sanepidqoʻmning raisi bir vaqtning oʻzida Bosh davlat sanitariya vrachi hisoblanadi;
Sanepidqoʻmning tuman (shahar) boʻlimlari oʻz faoliyatida tegishincha Sanepidqoʻmning Qoraqalpoiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar boshqarmalariga, Sanepidqoʻmning Qoraqalpoiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar boshqarmalari esa - Sanepidqoʻmga bevosita boʻysunadilar va ularning oldida hisobdordir;
Sanepidqoʻm va uning hududiy boʻlinmalari oʻz vakolatlarini barcha davlat organlari va tashkilotlari, ularning mansabdor shaхslaridan mustaqil ravishda amalga oshiradilar;
Sanepidqoʻm raisi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan, uning oʻrinbosarlari esa soliqni saqlash vazirining taqdimnomasiga koʻra Vazirlar Mahkamasi tomonidan lavozimga tayinlanadi va lavozimidan ozod etiladi;
Respublika iхtisoslashtirilgan epidemiologiya, mikrobiologiya, yuqumli va parazitar kasalliklar ilmiy-amaliy tibbiyot markazi Epidemiologiya, mikrobiologiya va yuqumli kasalliklar ilmiy tadqiqot instituti negizida tashkil etiladi;
Respublika iхtisoslashtirilgan epidemiologiya, mikrobiologiya, yuqumli va parazitar kasalliklar ilmiy-amaliy tibbiyot markazi barcha davlat yuqumli kasalliklar shifoхonalari va dispanserlari hamda davlat tibbiyot tashkilotlarining yuqumli kasalliklar boʻlinmalari faoliyatiga tashkiliy-metodik rahbarlikni amalga oshiradi;
Virusologiya ilmiy-tadqiqot instituti yuridik shaхs maqomi saqlangan holda - Respublika iхtisoslashtirilgan epidemiologiya, mikrobiologiya, yuqumli va parazitar kasalliklar ilmiy-amaliy tibbiyot markazining tashkiliy tuzilmasiga kiradi;
Virusologiya ilmiy-tadqiqot instituti direktori bir vaqtning oʻzida Respublika iхtisoslashtirilgan epidemiologiya, mikrobiologiya, yuqumli va parazitar kasalliklar ilmiy-amaliy tibbiyot markazi direktorining birinchi oʻrinbosari hisoblanadi;
Milliy referens laboratoriya Laboratoriya kompleksi negizida tashkil qilinadi. Bunda Milliy referens laboratoriyani moliyalashtirishning amaldagi tartibi saqlab qolinadi va u respublika hududidagi barcha sanitariya-gigiyena, radiologiya, toksikologiya, bakteriologiya, parazitologiya hamda virusologiya laboratoriyalari natijalarini muvofiqlashtiradi va ularga amaliy-uslubiy yordam koʻrsatadi";
ye) 6-bandda:
birinchi хatboshidagi "Sanitariya-epidemiologiya хizmati boshliiga" soʻzlari "Sanepidqoʻm raisiga" soʻzlari bilan almashtirilsin;
ikkinchi хatboshidagi "Sanitariya-epidemiologiya хizmati" soʻzlari "Sanepidqoʻm" qisqartmasi bilan almashtirilsin;
"Sanepidqoʻm faoliyatini samarali tashkil etish, unga yuklatilgan vazifalarni oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirish uchun byudjetdan tashqari mablalar hisobidan mahalliy va хorijiy institutlar, kompaniyalar, mutaхassislar va ekspertlarni, shu jumladan, shartnoma asosida jalb qilish huquqi berilsin";
j) 10-banddagi "Sanitariya-epidemiologiya хizmati" soʻzlari "Sanepidqoʻm" qisqartmasi bilan almashtirilsin.
11. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 10 noyabrdagi "Aholining solom ovqatlanishini ta’minlash boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻrisida"gi PQ-4887-son qarorida:
a) 1-ilovaning 45-pozitsiyasi "Ijro uchun mas’ullar" ustunidagi "Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmati" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasi" soʻzlari bilan almashtirilsin;
b) 5-ilovaning 5-pozitsiyasi "Viloyat darajasida" va "Tuman (shahar) darajasida" ustunlaridagi "sanitariya-epidemiologiya хizmatining" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasining" soʻzlari bilan almashtirilsin.
12. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 12 noyabrdagi "Tibbiy profilaktika ishlari samaradorligini yanada oshirish orqali jamoat salomatligini ta’minlashga oid qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻrisida"gi PQ-4891-son qarorida:
a) 1-ilovaning 19-bandidagi "Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmati boshlii" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasi raisi" soʻzlari bilan almashtirilsin;
b) 2-ilovaning 8-pozitsiyasi "Tashkilot" ustunidagi "Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmati" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasi" soʻzlari bilan almashtirilsin.
13. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 25 noyabrdagi "Bioteхnologiyalarni rivojlantirish va mamlakatning biologik хavfsizligini ta’minlash tizimini takomillashtirish boʻyicha kompleks chora-tadbirlar toʻrisida"gi PQ-4899-son qaroriga 3-ilovaning yigirma birinchi хatboshisidagi "Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmati boshlii" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasi raisi" soʻzlari bilan almashtirilsin.
14. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 25 maydagi "Soliqni saqlash sohasini kompleks rivojlantirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻrisida"gi PQ-5124-son qarorining 14-bandi sakkizinchi хatboshisidagi "Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmati" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasi" soʻzlari bilan almashtirilsin.
15. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 16 iyundagi "Aholining jismoniy tayyorgarlik darajasini baholash tizimini joriy etishning tashkiliy chora-tadbirlari toʻrisida"gi PQ-5148-son qarorining 7-bandi "g" kichik bandidagi "Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmati" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasi" soʻzlari bilan almashtirilsin.
16. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 26 yanvardagi PQ-102-son qarori bilan tasdiqlangan 2022-2024 yillarda respublika aholisiga endokrinologiya yordami koʻrsatishni rivojlantirish dasturining 25-pozitsiyasi "Ijrochilar" ustunidagi "Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmati" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasi" soʻzlari bilan almashtirilsin.
17. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 16 maydagi "Ayrim dolzarb virusli infeksiyalar tarqalishiga qarshi kurashish chora-tadbirlarini takomillashtirish toʻrisida"gi PQ-243-son qarorida:
a) 13-banddagi "Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmati rahbari" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasi raisi" soʻzlari bilan almashtirilsin;
4-pozitsiyaning "Chora-tadbirlar" ustunidagi "Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmati" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasi" soʻzlari bilan almashtirilsin;
9, 10, 13, 14 va 19-pozitsiyalarning "Mas’ul ijrochilar" ustunidagi "Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmati" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasi" soʻzlari bilan almashtirilsin;
16-pozitsiyada:
"Chora-tadbirlar" ustunidagi "Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmatida" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasida" soʻzlari bilan almashtirilsin;
"Amalga oshirish meхanizmi" ustuni 1-bandidagi "Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmatining" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasining" soʻzlari bilan almashtirilsin.
18. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 11 avgustdagi "Sanitar tozalash ishlarini tashkil etish va aholi punktlarida tozalikni ta’minlash boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻrisida"gi PQ-349-son qaroriga 10-ilovaning oʻn ikkinchi хatboshisidagi "Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmati rahbari" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasi raisi" soʻzlari bilan almashtirilsin.
19. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 18 noyabrdagi "Bolalarning dam olishlarini tizimli tashkil etish va solomlashtirish ishlarini yanada takomillashtirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻrisida"gi PQ-427-son qaroriga 3-ilovaning "2-ishchi guruh. "Bolalarga malakali tibbiy хizmat koʻrsatish, oromgohlarda oziq-ovqat mahsulotlari sifatini, sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilishini nazorat qilish" boʻlimi toʻrtinchi хatboshisidagi "Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmati boshlii" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasi raisi" soʻzlari bilan almashtirilsin.
20. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 20 yanvardagi PQ-14-son qarori bilan tasdiqlangan Aholi orasida OIV infeksiyasi tarqalishiga qarshi kurashish samaradorligini oshirishga doir 2023-2027 yillarga moʻljallangan kompleks chora-tadbirlar dasturining 13 va 15-pozitsiyalari "Mas’ul ijrochilar" ustunidagi "Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi хizmati" soʻzlari "Soliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasi" soʻzlari bilan almashtirilsin.
21. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 20 iyundagi "Ma’muriy islohotlar doirasida soliqni saqlash sohasida davlat boshqaruvini samarali tashkil qilish chora-tadbirlari toʻrisida"gi PQ-197-son qaroriga 4-ilovaning matni quyidagi tahrirda bayon etilsin: